Komunikaty i informacje

TV Republika wchodzi na multiplex! Sprawdź, gdzie można odbierać stację w standardzie naziemnej telewizji cyfrowej

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl Telewizja Republika jest już dostępna w nowoczesnym standardzie DVB-T2 naziemnej telewizji cyfrowej. Wcześniej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiadała rozpoczęcie w najbliższych dniach testowej emisji kilku kanałów m.in. właśnie TV Republika. Stacja jest już dostępna z nadajników naziemnych w Warszawie, Wrocławiu i na Górnym Śląsku.

Z dotychczasowych ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że spółka BCAST wystąpiła o zgodę na emisję próbną w DVB-T2. Jak udało się ustalić, w przypadku emisji w tym standardzie, testy zaplanowano w Warszawie (budynek WTT) oraz Wrocławiu (budynek Sky Tower).

Listę kanałów, o których emisję testową wnioskowała spółka BCAST potwierdziła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Na liście jest m.in TV Republika.

W tej chwili jest taki eksperymentalny test, który będzie trwał co najmniej rok - multipleksu w najnowszym standardzie DFB-T2. Większość multipleksów działa obecnie w systemie DFB-T. W teście na tym multipleksie uczestniczy kilka kanałów telewizyjnych m.in. Polsat, Polsat News i właśnie Telewizja Republika. Ten multipleks jest obsługiwany przez firmę BCAST i w ramach tego standardu DFB-T2 my jako telewizja się zdecydowaliśmy, że weźmiemy udział w tym teście, który oczywiście mamy nadzieję będzie przedłużony na kolejne okresy.

- tłumaczy w rozmowie z portalem niezalezna.pl Radosław Dobrzyński dyrektor generalny TV Republika

Telewizja Republika jest już co prawda dostępna od 2016 roku na Górnym Śląsku w ramach ramach regionalnego multipleksu TVS naziemnej telewizji cyfrowej, a kilka lat temu starała się o nadawanie z ósmego multipleksu DVB-T. Tym razem jednak stacja bierze udział w kluczowej fazie testów nowego standardu DVB-T2.

Ten pierwszy okres to jest rok. Myśmy weszli na początku lipca, jesteśmy już dostępni w Warszawie na kanale 23. oraz we Wrocławiu na kanale 41. z tym naszym sygnałem. Mieliśmy nawet taki pozytywny odbiór od naszych partnerów, którzy informowali, że w Warszawie jakość tego sygnału jest na bardzo wysokim poziomie. Telewizory najnowszej generacji już automatycznie się dostrajają i kanał jest dostępny, a te osoby, które mają starsze telewizory, to muszą sobie taki specjalny dekoder dokupić do tego systemu. Natomiast według naszego rozeznania większość osób posiada już w tej chwili telewizory, które automatycznie się dostrajają i ten kanał jest dostępny.

- wyjaśnia Radosław Dobrzyński.

Po zakończeniu etapu testowego, standard naziemnej telewizji cyfrowej DVBT-2 od drugiego kwartału 2022 roku ma być obsługiwany przez wszystkie multipleksy w kraju. Ważną informacją dla widzów jest fakt, że odbiór kanałów naziemnej telewizji cyfrowej będzie możliwy jedynie za pośrednictwem telewizorów lub tunerów kompatybilnych z DVB-T2. Oznacza to, że w najbliższym czasie niezbędna może się okazać wymiana tunera lub telewizora na sprzęt kompatybilny z nowym standardem telewizji naziemnej. Kampania społeczna w tej sprawie zaplanowana jest na czas po wakacjach.

Standard DVB-T2 pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę jakości dotychczasowych. Oznacza to, że zwiększy się grupa stacji dostępnych z nadajników naziemnych w jakości HD oraz 4K.

Poza testową emisją TV Republika i Grupy Polsat, swoje emisje próbne w ramach DVB-T2 realizuje już także TVN Grupa Discovery oraz Telewizja Polska. Co ciekawe na 90 proc. powierzchni kraju udostępniany jest właśnie w tym standardzie kanał TVP 4K, na którym transmitowane są mecze Euro 2020.

za:niezalezna.pl