Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Materiały nadesłane

Ordo Iuris informuje

Dziewczynka wielokrotnie wysyłała do sądu listy z prośbą o powrót do domu. Jednak sędzia i urzędnicy przez cały rok zbywali to milczeniem.

/.../ prawnicy Ordo Iuris podejmują się najtrudniejszych i bardzo zróżnicowanych spraw. Bronimy wolności życia, sumienia, prawdy o historii narodowej, przygotowujemy opinie i analizy, wpływające na proces stanowienia i stosowania prawa. Zawsze jednak z największą troską angażujemy się w pomoc rodzinom! Od początku tego roku prowadzimy już 31 spraw, występując w imieniu rodziców i dzieci, skrzywdzonych bezdusznością i niekompetencją urzędników lub sędziów.

Pani Marlena: „To najlepszy prezent, jaki mogliśmy otrzymać” Ze szczególną radością chciałbym napisać o wielkim sukcesie, jakim zakończyła się sprawa pani Marleny – Polki, która uciekła z Danii, ratując przed przemocą siebie i swego 3-letniego syna. Trudno w to uwierzyć, ale z powodu ucieczki duński sąd pozbawił ją praw rodzicielskich, a polski sędzia automatycznie uznał tę decyzję.

Do postępowania włączyli się prawnicy z Ordo Iuris, reprezentując matkę przed Sądem Najwyższym. Dopiero tam, dzięki determinacji i pełnemu zaangażowaniu, skutecznie wykazaliśmy, że dziecko łączy z matką bardzo głęboka więź emocjonalna, a pozbawienie jej władzy rodzicielskiej jest sprzeczne z podstawową zasadą ochrony dobra dziecka.


Wyrok ten ma charakter precedensowy. Dowiedliśmy, że zamiast automatycznego uznawania zagranicznych wyroków, sąd musi zbadać, czy uwzględniają one dobro polskiego dziecka, które wyraża się również w jego prawie do wychowania w polskiej kulturze, w polskim języku i w wierze rodziców. To ogromny sukces, który będzie miał znaczenie w wielu podobnych postępowaniach.

Nie byłby on możliwy on bez wsparcia naszych Darczyńców!


Agata pokłóciła się z mamą

Przyczyną dramatu 12-latki była sprzeczka z mamą, która nie chciała zgodzić się na nieobecność córki w szkole. Zdesperowana nieposłuszeństwem dziecka kobieta chwyciła ją mocno za rękę i siłą wyciągnęła z łóżka. Mocny uścisk pozostawił zasinienie, które rozżalona Agata pokazała w szkole. Nauczyciele zawiadomili policję, co uruchomiło procedurę Niebieskie Karty i zainicjowało postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Pomimo tego, że była to jednorazowa kłótnia, 12-latkę w trybie natychmiastowym, tuż przed Bożym Narodzeniem przeniesiono do domu dziecka. Dziewczynka wielokrotnie wysyłała do sądu listy z prośbą o powrót do domu. Jednak sędzia i urzędnicy przez cały rok zbywali to milczeniem.

Sprawą zajęli się nasi prawnicy. W trakcie postępowania wykazali, że rodzina funkcjonuje prawidłowo, a dziewczynkę łączy z rodzicami głęboka więź emocjonalna. Sąd przychylił się do naszej argumentacji i podjął decyzję, że na czas postępowania Agata wróci do swojego domu. Obecnie robimy wszystko, co w naszej mocy, by rodzice dziewczynki nie zostali pozbawieni prawa do opieki nad dzieckiem.

Przed nami wiele dni pracy, ale dzięki /.../ wsparciu nie pozwolimy rozbić tej rodziny!

Głuchoniemi rodzice

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale powodem utraty praw rodzicielskich stała się też niepełnosprawność rodziców! W 2016 r. 13-letnia dziewczynka trafiła do domu dziecka, ponieważ sąd, opierając się na subiektywnej, niepopartej dowodami opinii kuratora, podjął decyzję o odebraniu dziecka rodzicom. Rok później rodzice pozbawieni zostali praw rodzicielskich.

Pomimo intensywnych starań o odzyskanie córki, osamotnieni rodzice nie byli w stanie poradzić sobie z prawnymi zawiłościami. Sprawa trafiła do Ordo Iuris. Nasi prawnicy wykazali, że 13-latka nigdy nie była zaniedbana ani materialnie, ani emocjonalnie. Przedstawione przez nas dowody zaowocowały powrotem dziecka do domu i przywróceniem opieki rodziców na czas postępowania. Teraz czeka nas batalia o przywrócenie praw rodzicielskich.

Wspólnie obronimy tę skrzywdzoną przez urzędników i sąd rodzinę!

Desperacka ucieczka matki z dzieckiem, krnąbrność nastolatki, niepełnosprawność rodziców, jak i wiele innych równie kuriozalnych powodów sprawia, że skrzywdzone rodziny zwracają się o pomoc do prawników Ordo Iuris. Dzięki naszym Darczyńcom możemy zawsze odpowiedzieć szybko i skutecznie!

Aktualnie prowadzimy 31 takich spraw. Każda z nich to wiele godzin żmudnej pracy nad dokumentacją, kosztowne opinie psychologów, opłaty procesowe czy wyjazdy w najdalsze zakątki Polski. Nasi prawnicy w 2017 r. przejechali ponad 50 000 km, broniąc ponad 150 rodzin! Nie przegraliśmy żadnej ze spraw.

Gdyby nie nasi Darczyńcy, nie moglibyśmy angażować się w pomoc prawną pokrzywdzonym rodzinom.

Dlatego bardzo proszę /.../ o wsparcie Instytutu Ordo Iuris darowizną 40 zł, 70 zł, 120 zł lub dowolną inną kwotą, która umożliwi nam podjęcie działań na rzecz ratowania dzieci i rodziców skrzywdzonych przez bezduszność urzędników socjalnych.

Jestem pewien, że wspólnie ocalimy każdą z tych rodzin!

Z poważaniem
adw. Jerzy Kwaśniewski - Prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

--------------------------------------------------------------

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jest fundacją i prowadzi działalność tylko dzięki hojności swoich Darczyńców.
/.../
Numer konta: 32 1160 2202 0000 0002 4778 1296
Tytuł przelewu: Pomoc rodzinom
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris
ul. Górnośląska 20 lok. 6, 00-484 Warszawa

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.