Materiały nadesłane

Ordo Iuris informuje

Dziewczynka wielokrotnie wysyłała do sądu listy z prośbą o powrót do domu. Jednak sędzia i urzędnicy przez cały rok zbywali to milczeniem.

/.../ prawnicy Ordo Iuris podejmują się najtrudniejszych i bardzo zróżnicowanych spraw. Bronimy wolności życia, sumienia, prawdy o historii narodowej, przygotowujemy opinie i analizy, wpływające na proces stanowienia i stosowania prawa. Zawsze jednak z największą troską angażujemy się w pomoc rodzinom! Od początku tego roku prowadzimy już 31 spraw, występując w imieniu rodziców i dzieci, skrzywdzonych bezdusznością i niekompetencją urzędników lub sędziów.

Pani Marlena: „To najlepszy prezent, jaki mogliśmy otrzymać” Ze szczególną radością chciałbym napisać o wielkim sukcesie, jakim zakończyła się sprawa pani Marleny – Polki, która uciekła z Danii, ratując przed przemocą siebie i swego 3-letniego syna. Trudno w to uwierzyć, ale z powodu ucieczki duński sąd pozbawił ją praw rodzicielskich, a polski sędzia automatycznie uznał tę decyzję.

Do postępowania włączyli się prawnicy z Ordo Iuris, reprezentując matkę przed Sądem Najwyższym. Dopiero tam, dzięki determinacji i pełnemu zaangażowaniu, skutecznie wykazaliśmy, że dziecko łączy z matką bardzo głęboka więź emocjonalna, a pozbawienie jej władzy rodzicielskiej jest sprzeczne z podstawową zasadą ochrony dobra dziecka.


Wyrok ten ma charakter precedensowy. Dowiedliśmy, że zamiast automatycznego uznawania zagranicznych wyroków, sąd musi zbadać, czy uwzględniają one dobro polskiego dziecka, które wyraża się również w jego prawie do wychowania w polskiej kulturze, w polskim języku i w wierze rodziców. To ogromny sukces, który będzie miał znaczenie w wielu podobnych postępowaniach.

Nie byłby on możliwy on bez wsparcia naszych Darczyńców!


Agata pokłóciła się z mamą

Przyczyną dramatu 12-latki była sprzeczka z mamą, która nie chciała zgodzić się na nieobecność córki w szkole. Zdesperowana nieposłuszeństwem dziecka kobieta chwyciła ją mocno za rękę i siłą wyciągnęła z łóżka. Mocny uścisk pozostawił zasinienie, które rozżalona Agata pokazała w szkole. Nauczyciele zawiadomili policję, co uruchomiło procedurę Niebieskie Karty i zainicjowało postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Pomimo tego, że była to jednorazowa kłótnia, 12-latkę w trybie natychmiastowym, tuż przed Bożym Narodzeniem przeniesiono do domu dziecka. Dziewczynka wielokrotnie wysyłała do sądu listy z prośbą o powrót do domu. Jednak sędzia i urzędnicy przez cały rok zbywali to milczeniem.

Sprawą zajęli się nasi prawnicy. W trakcie postępowania wykazali, że rodzina funkcjonuje prawidłowo, a dziewczynkę łączy z rodzicami głęboka więź emocjonalna. Sąd przychylił się do naszej argumentacji i podjął decyzję, że na czas postępowania Agata wróci do swojego domu. Obecnie robimy wszystko, co w naszej mocy, by rodzice dziewczynki nie zostali pozbawieni prawa do opieki nad dzieckiem.

Przed nami wiele dni pracy, ale dzięki /.../ wsparciu nie pozwolimy rozbić tej rodziny!

Głuchoniemi rodzice

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale powodem utraty praw rodzicielskich stała się też niepełnosprawność rodziców! W 2016 r. 13-letnia dziewczynka trafiła do domu dziecka, ponieważ sąd, opierając się na subiektywnej, niepopartej dowodami opinii kuratora, podjął decyzję o odebraniu dziecka rodzicom. Rok później rodzice pozbawieni zostali praw rodzicielskich.

Pomimo intensywnych starań o odzyskanie córki, osamotnieni rodzice nie byli w stanie poradzić sobie z prawnymi zawiłościami. Sprawa trafiła do Ordo Iuris. Nasi prawnicy wykazali, że 13-latka nigdy nie była zaniedbana ani materialnie, ani emocjonalnie. Przedstawione przez nas dowody zaowocowały powrotem dziecka do domu i przywróceniem opieki rodziców na czas postępowania. Teraz czeka nas batalia o przywrócenie praw rodzicielskich.

Wspólnie obronimy tę skrzywdzoną przez urzędników i sąd rodzinę!

Desperacka ucieczka matki z dzieckiem, krnąbrność nastolatki, niepełnosprawność rodziców, jak i wiele innych równie kuriozalnych powodów sprawia, że skrzywdzone rodziny zwracają się o pomoc do prawników Ordo Iuris. Dzięki naszym Darczyńcom możemy zawsze odpowiedzieć szybko i skutecznie!

Aktualnie prowadzimy 31 takich spraw. Każda z nich to wiele godzin żmudnej pracy nad dokumentacją, kosztowne opinie psychologów, opłaty procesowe czy wyjazdy w najdalsze zakątki Polski. Nasi prawnicy w 2017 r. przejechali ponad 50 000 km, broniąc ponad 150 rodzin! Nie przegraliśmy żadnej ze spraw.

Gdyby nie nasi Darczyńcy, nie moglibyśmy angażować się w pomoc prawną pokrzywdzonym rodzinom.

Dlatego bardzo proszę /.../ o wsparcie Instytutu Ordo Iuris darowizną 40 zł, 70 zł, 120 zł lub dowolną inną kwotą, która umożliwi nam podjęcie działań na rzecz ratowania dzieci i rodziców skrzywdzonych przez bezduszność urzędników socjalnych.

Jestem pewien, że wspólnie ocalimy każdą z tych rodzin!

Z poważaniem
adw. Jerzy Kwaśniewski - Prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

--------------------------------------------------------------

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jest fundacją i prowadzi działalność tylko dzięki hojności swoich Darczyńców.
/.../
Numer konta: 32 1160 2202 0000 0002 4778 1296
Tytuł przelewu: Pomoc rodzinom
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris
ul. Górnośląska 20 lok. 6, 00-484 Warszawa