Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Materiały nadesłane

W obronie red. Michała Rachonia

Szanowni Państwo / Jak zapewne wszyscy zauważyli od jakiegoś czasu trwa nie mający precedensu w historii TVP atak na redaktora Michała Rachonia. Dziennikarz, który stał się symbolem niezależności i uczciwości dziennikarskiej spotyka się z coraz większymi problemami ze strony tych, którzy powinni go chronić i pomagać.

Redaktor Rachoń jest jedynym dziennikarzem który pozostał w TVP wywodzącym się ze środowiska Strefy Wolnego Słowa. Przeciętny widz oglądający programy telewizji publicznej nawet nie zdaje sobie sprawy, że większość programów autorskich prowadzą dziennikarze współpracujący tylko z jednym tygodnikiem. Ba, większość z nich ma na sumieniu kłamstwa na temat tragedii nad Smoleńskiem. Dziennikarze, którzy odważnie ujawniali prawdę o tragedii smoleńskiej nie są dopuszczani do prowadzenia programów w TVP. Oczywiście w różnych programach wypowiadają się dziennikarze z innych mediów, jednak są to tylko ich krótkie opinie często wypowiadane telefoniczne.

Jednym z przykładów jest sprawa z października ub.r. kiedy to w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej podjęto postępowanie w sprawie eksponowania przez Michała Rachonia w „Minęła 20” wydania „Gazety Polskiej”. Co ciekawe, sprawa dotyczyła rozmowy na temat wywiadu z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, który ukazał się na łamach „Gazety Polskiej” , oraz pokazania okładki tygodnika. To istne kuriozum, bo wtedy niektórzy dziennikarze udzielali wywiadów na tle loga swojego tygodnika i nikomu to nie przeszkadzało. Pamiętacie Wasze spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem. Klubowicze przyjechali z całego świata, były Was tysiące. Jednak pracownicy prezesa TVP Jacka Kurskiego wykonali tytaniczną pracę i ze wszystkich relacji z tego dnia, które ukazały się w TVP, „wycięli” członków klubów „GP”. To tylko przykłady. Jednak sprawa jest na tyle poważna, że środowisko związane z klubami „Gazety Polskiej” musi na to zareagować. Musimy stanąć w obronie redaktora Michała Rachonia i innych dziennikarzy którzy nie zostają dopuszczani do udziału w programach telewizji publicznej. Trwa walka polityczna, która niestety przeniosła się na media.

Sytuacja wygląda obecnie następująco:

- Michał Rachoń do tej pory prowadził 3 razy w tygodniu program „Minęła 20” - teraz będzie prowadził tylko 2 razy. Władze TVP tłumaczą zabranie Rachoniowi jednego programu tym, że ma to być kara za to, że opozycja totalna Go bojkotuje (zresztą już nie cała, bo poszczególni posłowie z totalnych zaczynają przychodzić do programu Rachonia). Bojkot jest oczywiście następstwem tego, że Rachoń podał w 100 proc. prawdziwą informację o agencji towarzyskiej w mieszkaniu pana Gawłowskiego. Wszyscy pamiętamy, jak posłowie PO, Nowoczesnej i PSL-u udali oburzonych tą informacją i demonstracyjnie opuścili studio.

- z moich informacji wynika, że coraz większe trudności mają osoby, które na co dzień współpracują z red. Rachoniem.

- stopniowe ograniczanie obecności na antenie dziennikarza to znany sposób na pozbywanie się ludzi z telewizji i właśnie ten sposób pozbycia się red. Rachonia został rozpoczęty. To zaskakująca decyzja władz TVP wobec dziennikarza, który ma bardzo wysoką oglądalność swoich programów, cechujących się wysoką jakością merytoryczną i nowoczesną formą telewizyjną. Wprawdzie niektórzy już biorą z niego przykład, jednak należy pamiętać, że niektóre znakomite pomysły są pomysłami autorskimi red. Rachonia.

-  nie ma żadnych wątpliwości, że ograniczanie obecności Michała Rachonia jest uderzeniem w nasze środowisko. Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, by odbierać Mu programy - gdyby oceniać oglądalność i wysoką jakość merytoryczną Jego programów, a także nowoczesną formułę telewizyjną, to powinien wręcz dostać szanse na swój własny autorski program - zamiast tego jest marginalizowany.
Moi Drodzy, naszym obowiązkiem jest obrona red. Michała Rachonia, znakomitego dziennikarza, który od zawsze związany jest z naszym środowiskiem. Nie obchodzą nas różne „gierki” polityczne. Wielu z Was walczyło o wolność słowa, za tę walkę niektórzy z Was siedzieli w więzieniach. Nie wolno nam dopuścić do sytuacji, że rozgrywki personalne niektórych ludzi zagrożą niezależnym dziennikarzom.
Zwracam się do wszystkich członków i sympatyków Klubów „Gazety Polskiej”, do całego środowiska Strefy Wolnego Słowa o wysyłanie do władz TVP listów z protestem wobec sytuacji jaka ma miejsce wobec red. Michała Rachonia. Jeśli my Go nie obronimy, to nikt go nie obroni.
Jeżeli nasze apele nie przyniosą efektów, znajdziemy inne sposoby, żeby wyrazić nasz protest. Przypomnę tylko pikietę zorganizowaną w 2009 roku pod siedzibę TVP w obronie zwolnionej Anity Gargas, redaktorki "Misji specjalnej". Pikietę zorganizowały Kluby „GP”.

Na koniec warto przypomnieć prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu, że następne mistrzostwa świata w piłce nożnej są dopiero za cztery lata i być może już nie będzie miał okazji pochwalić się rosnącymi wynikami oglądalności. A te bez takich dziennikarzy jak Michał Rachoń, jestem o tym przekonany, będą spadały i spadały.

Dzwońcie i piszcie:
- Redakcja serwisu internetowego tvp.info
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Redakcja "Wiadomości"
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres do korespondencji:
Telewizyjna Agencja Informacyjna
Plac Powstańców Warszawy 7
00-999 Warszawa
tel.: (22) 547 44 50 (kontakt dla widzów – automatyczna sekretarka)
tel.: (22) 547 80 00 (informacja o numerach TVP S.A.)
Kontakt w sprawach skarg i wniosków:
Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Departament Prezydialny KRRiT
Wydział Skarg i Wniosków
Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9
01-015 WARSZAWA
tel: 22 597 3050, 22 597 3051, 22 597 3052
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozdrawiam, Ryszard Kapuściński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.