Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Materiały nadesłane

List specjalny od Klubu Jagiellońskiego

/.../ w minioną niedzielę miały w Gdańsku miejsce tragiczne wydarzenia. Zabójstwo prezydenta Pawła Adamowicza wywołało w nas ogromny żal i smutek z powodu zarówno samego aktu zbrodniczej przemocy, jak i sposobu przeżywania tej tragedii w przestrzeni publicznej.

Ten trudny dla wielu tydzień zmusił nas do wielu środowiskowych dyskusji i refleksji nad istotą polityki kryjącą się za medialnym spektaklem skonfliktowanych partii, potrzebą zdystansowania się od toksycznej polityczności, czy tajemnicą zła, która nieustannie nam towarzyszy.

Poniższe teksty są owocem tych dyskusji.


1. Tajemnica zła

„Mysterium iniquitatis. Tajemnica zła. Ludzkość zastanawia się nad nią od zarania. Śmierć prezydenta Gdańska po raz kolejny przypomniała nam, że zło nieustannie nam towarzyszy, choć często nie przybiera tak tragicznej postaci. Trzeba sobie powiedzieć jasno – nie bardzo wiemy, jak sobie z tą tajemnicą zła poradzić.” – pisał Marcin Kędzierski.  

[Przeczytaj tekst]
https://klubjagiellonski.pl/2019/01/14/tajemnica-zla/

2. Polityka to sprawa życia i śmierci

„Śmierć jest momentem radykalnym, bo pozwala nam ostrzej oglądać świat, w którym żyjemy. Jej obecność, przynajmniej na krótką chwilę, odsuwa na bok to, co powierzchowne. Zabójstwo Pawła Adamowicza pokazuje, że polityka może być sprawą życia i śmierci.” – pisał red. nacz. portalu Piotr Kaszczyszyn.

[Zobacz całość]
https://klubjagiellonski.pl/2019/01/14/polityka-to-sprawa-zycia-i-smierci/

3. Nie dajmy się wciągnąć walcom polityki

„Zabójstwo Pawła Adamowicza jest zdarzeniem tragicznym, a jego wyjaśnienie tworzy przestrzeń do wielu daleko idących interpretacji. Już dziś widać, że dwie z nich będą dominować w budowaniu zbiorowej pamięci o tych dniach, bo – choć krańcowo różne – wyraźne identyfikują odpowiedzialność za tę śmierć. Wskazanie winnego traumatycznego wydarzenia, które dotknęło tak liczną część polskiego społeczeństwa, niesie zaś w sobie wyraźny potencjał polityczny. Nic nie jednoczy tak bardzo jak wspólne rozumienie sensu konkretnego wydarzenia, zwłaszcza gdy przy okazji można raz jeszcze nazwać wspólnego wroga i rozpocząć nowy etap krucjaty przeciwko niemu.” – zastanawiał się dr Krzysztof Mazur.

[Przeczytaj komentarz]
https://klubjagiellonski.pl/2019/01/17/nie-dajmy-sie-wciagnac-walcom-polityki/

4. Nie dajmy się wciągnąć walcom polityki

„Od pierwszych chwil po gdańskim ataku wielu przywołuje porównania z zabójstwem prezydenta Narutowicza. Bardziej adekwatnym ostrzeżeniem dla naszej wspólnoty politycznej jest jednak spojrzenie na konsekwencje zamachu na przedwojennego ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego. Przy zachowaniu wszystkich różnic między międzywojennymi mordami a niedzielnym zamachem na Pawła Adamowicza aktualne wydaje się wezwanie, byśmy pod wpływem wielkich emocji nie wykorzystywali mordu do „załatwiania rozmaitych porachunków”. Apel o pielęgnowanie kultury budowanej na „wolności i godności człowieka” pozostaje zaś ostrzeżeniem dla tych wszystkich, którzy w emocjonalnej atmosferze ostatnich dni oczekują błyskawicznych zmian prawnych.” – przestrzegał prezes Klubu Jagiellońskiego Piotr Trudnowski.

[Zobacz tekst]
https://klubjagiellonski.pl/2019/01/16/adamowicz-a-pieracki-konserwatysci-wobec-mordu/

Delegacja Klubu Jagiellońskiego weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych.

Zespół Klubu Jagiellońskiego  
 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.