Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Materiały nadesłane

Lobbingowa wojna o prawa autorskie

W ramach kampanii do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu powinniśmy zapytać polityków, w jaki sposób wyobrażają sobie implementację Dyrektywy o prawach autorskich, zwanej przez przeciwników „ACTA 2”  - pisze Patryk Gorgol w komentarzu eksperckim NK

"Rozgrywka ma przede wszystkim wymiar finansowy. Komercyjne platformy, agregujące różne treści, obecnie nie uiszczają opłat z tytułu korzystania z cudzych materiałów(np. krótkich opisów newsów połączonych z linkiem), jednakże prawdą jest także to, że z reguły także generują ruch dla ich wydawców. Jak łatwo się można domyślić, tworzy to pewną sprzeczność – platformy internetowe korzystające z treści nie chcą płacić za korzystanie z nich, a wydawcy, niezależnie od tego, czy zarabiają na generowanym dla nich ruchu, chcą otrzymać opłatę za wytworzoną treść."
 
 "W założeniu Dyrektywa ma wzmocnić twórców wobec platform internetowych, jednakże trudno obecnie przewidzieć, czy będą oni w stanie narzucić swoje warunki przedsiębiorcom, którzy posiadają najcenniejszy zasób – czytelnika."
 
"Jeszcze poważniej brzmią zarzuty o wprowadzenie przy pomocy Dyrektywy ryzyka powstania cenzury prewencyjnej. Nowy akt prawny zakłada bowiem zwiększenie odpowiedzialności platform internetowych takich jak Facebook czy YouTube za naruszenia praw autorskich dokonywane przez użytkowników."
 
"Tworzy to ryzyko, że jakaś platforma internetowa może uznać, iż najmniej ryzykownym rozwiązaniem będzie usuwanie wszelkiej treści „kontrowersyjnej” z punktu widzenia kwestii związanych z prawem autorskim, a samo filtrowanie będzie jednym z podstawowych narzędzi analizy zgodności treści z tym prawem. Dyrektywa wprost mówi o tym, ze współpraca między platformami a twórcami nie powinna skutkować prewencyjnym blokowaniem treści, które nie naruszają praw autorskich. Przewidziane są też pewne zwolnienia dla startupów, jednakże trudno nie zgodzić się z zarzutem, że budowa takiego systemu ochrony będzie problematyczna z punktu widzenia mniejszych przedsiębiorców."

 "Pozostaje jeszcze kwestia implementacji Dyrektywy, na którą przewidziane zostały dwa lata. Oczywiście, Dyrektywy nie wolno interpretować dowolnie, jednak jej ogólnikowy charakter daje pewną swobodę legislacyjną. "
 
Patryk Gorgol
 
stały współpracownik "Nowej Konfederacji". Prawnik z doświadczeniem managerskim w branży nieruchomości, autor tekstów dotyczących prawa oraz polityki międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej polityki zagranicznej i Bliskiego Wschodu publikowanych m.in. na portalu PolitykaGlobalna.pl, portalu BiznesAlert czy w serwisie Defence24.
 
 
Jeśli chcą Państwo skontaktować się z ekspertem prosimy o wiadomość do sekretarza zespołu.
 
Dokonanie przedruku informacji prasowej jest możliwe za podaniem źródła w postaci aktywnego linku do strony „Nowej Konfederacji”.

 
Łączę wyrazy szacunku
 
Natalia Kołodyńska-Magdziarz
 
Sekretarz zespołu "Nowej Konfederacji"
 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
tel. 724 504 040
 
www.nowakonfederacja.pl
 
 
 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.