Materiały nadesłane

Jest lek na raka? Media milczą

Kanadyjscy naukowcy znaleźli prosty lek na raka. Najważniejsze koncerny farmaceutyczne nie są jednak zainteresowane. Dlaczego? Odkrycia dokonali naukowcy z University of Alberta w kanadyjskim Edmonton. W zeszłym tygodniu wyleczyli raka za pomocą prostego leku. Metoda polega na użyciu kwasu dichlorooctowego (DCA), który obecnie stosuje się podczas problemów z przemianą materii w przypadkach chorób mitochondrialnych. Lek jest zatem bezpieczny i nie posiada nieznanych skutków ubocznych (wśród znanych występuje możliwość neuropatii). Co więcej, lek nie wymaga patentu, ponieważ substancja jest znana od dawna. Po prostu przybyło jej nowe zastosowanie.

To nie pierwsza wzmianka na temat antyrakowego działania tego kwasu. Już w 2007 roku badcze z University of Alberta opublikowali artykuł, z którego wynika, że DCA w postaci soli sodowej (CHCl2COONa, NaDCA) skutecznie niszczy komórki rakowe w hodowli i nowotwory u myszy i szczurów. Ich guzy wyraźnie się zmniejszały, kiedy po prostu piły wodę z zawartością DCA.

Teraz Kanadyjczycy przetestowali lek na ludziach – z bardzo dobrym skutkiem. Poradził sobie z rakiem mózgu, piersi i płuca.


Dlaczego DCA działa?


Oczywiście, ma to związek z mitochondriami. Do regulowania ich działalności lek ten stosujemy od dawna. Mitochondria są również zaangażowane w zwalczanie nowotworów. Istniała teoria, że to ich niewydolność sprawia, że organizm przegrywa z rakiem.

Kanadyjczycy doszli do wniosku, że mitochondriom trzeba pomóc i wzmocnić ich efektywność. DCA "budzi" te komórkowe elektrownie i sprawia, że organizm podejmuje walkę z komórkami rakowymi. DCA reaktywuje także proces zwany apoptozą, czyli obkurczaniem komórki. Kiedy rak rośnie, przejmuje komórkę i nie pozwala jej obumrzeć, rosnąc i robiąc przerzuty. DCA ponownie włącza ów „czerwony” komórkowy guziczek, który zabija niebezpieczne komórki.

Oczywiście, taki tani lek jest konkurencyjny dla drogich środków, które obecnie stosuje się do walki z rakiem. Odkrycie nie zainteresowało jak na razie wielkich koncernów farmaceutycznych – substancja jest znan, nie ma zatem patentu, na którym można byłoby zarobić.

Wkrótce na naszych stronach opinie specjalistów i więcej informacji o DCA.

(ew)

Więcej o badaniach tutaj (strona University of Alberta): http://www.dca.med.ualberta.ca/Home/index.cfm

za:http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/379739,Czy-jest-lek-na-raka-Media-milcza (kmkkn)