Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Materiały nadesłane

Listopadowe zamyślenia… Zofia Gerstenkornowa - Jaki jest sens życia ludzkiego ?

W listopadzie nasze myśli i serca są bliskie tych, którzy już odeszli do Pana. Na cmentarzach palą się znicze, a ludzie napełniają się wspomnieniami i modlitwą. Z serc ludzkich wyrywają się czasem bolesne westchnienia i zapytania: Czy nasz bliski jest tam szczęśliwy ?  Pięknie żył, dlaczego tak młodo musiał umierać ? Dlaczego ginęli młodzi chłopcy i dziewczęta za Ojczyznę, kiedy życie dopiero było przed nimi ? Można stawiać pytania w nieskończoność, często nie znajdując wyczerpującej i zadowalającej odpowiedzi. W końcu dojdziemy do jednego zasadniczego pytania: Jaki jest sens życia ludzkiego ? Gdy to zrozumiemy, zrozumiemy też sens umierania.
Sens życia ludzkiego to jedno z podstawowych zagadnień różnych systemów filozoficznych i religijnych, jak również sposób widzenia świata jako drogi życia.

"Sens życia" - co to w ogóle znaczy? Nie padnie tu  jedna krótka odpowiedź.  Zapewne jego znaczenie jest związane z całokształtem naszego postępowania i dążeniem do określonego, najważniejszego dla nas celu. Trzeba też przyznać że sens życia to zgodność naszego myślenia, a w konsekwencji - działania, z zasadami logiki. Problem jednak polega na tym, że stawiany sobie do osiągnięcia cel jest na ogół inny dla każdego z nas, co zresztą jest zrozumiałe, bo jesteśmy różni i nie musimy uzyskiwać w życiu tego samego. Sprawa sensu życia jest zatem w dużym stopniu sprawą indywidualną, osobistą, prywatną.

Lekarstwem na brak sensu życia jest  cel, który wskazuje nam wiara. Ludzie współcześni pytają o prawdę. Dziś w wielu wypadkach lepiej jest nie powiedzieć prawdy, przemilczeć ją lub wyznać tylko jej część. Tymczasem właśnie w naszych czasach tak bardzo potrzebnym lekarstwem na znalezienie sensu życia jest prawda.

Większość z nas stara się, by nasze życie i jego sens  związane były  z jakimś pożytecznym celem, dającym  nam  satysfakcję. Jednak są i tacy ludzie, dla których najważniejszą rzeczą jest, by spełnione przez nich w życiu zadanie miało charakter społeczny, to znaczy dawało korzyść całemu społeczeństwu, a przynajmniej jego części. W tym właśnie mieści się dbałość o zdrowie własne i otoczenia, czyli nastawienie ekologiczne, troska o młode pokolenie, jego kondycję i wykształcenie. Sens życia jest spełniony, jeśli nastawiamy się, by więcej być niż mieć. Realizujemy to, gdy pozostawiamy po sobie coś trwałego - osiągnięcia naukowe, twórczość artystyczną, trwały ślad myśli filozoficznej i etycznej lub jej skutki w postaci działalności charytatywnej. Inaczej mówiąc, żyjemy sensownie, jeśli jesteśmy nastawieni altruistycznie i wybiegamy w planach w przyszłość poza kres naszego ziemskiego życia. Wskazówką w takim postępowaniu i działaniu jest zazwyczaj wiara w trwałość naszego istnienia i nadzieja na osiągnięcie  nie kończącego się szczęścia, które można uzyskać tylko przez dążenie do łączności z Bogiem. Na ogół zauważa się, że człowiekowi wierzącemu łatwiej znieść napotykane trudności życia, choroby oraz nieszczęścia własne i bliskich osób.

Ojciec Święty Benedykt XVI przypomniał  w encyklice Deus caritas est , że człowieka,  zwłaszcza całego duchowego świata wartości, nie da się wytłumaczyć bez Boga. Bóg stworzył nas z miłości i dla miłości. Przyjmujemy więc Chrystusowe wezwanie do życia w miłości wobec Boga i bliźniego.

Sens życia odnajdujemy w uczciwym, codziennym wypełnianiu swoich obowiązków, w służbie Bogu i bliźniemu, a w szczególności swojej rodzinie i ojczyźnie. Życie nasze codzienne  o tyle ma sens, o ile potrafimy dać innym cząstkę siebie w postaci dobrego słowa, gestu, uśmiechu i bezinteresownej pomocy.
Sensem życia dla chrześcijanina jest osiągnięcie wiecznego szczęścia, tzn. Nieba, poprzez postępowanie zgodne ze wskazaniami Jezusa Chrystusa, a zawartymi w Jego Ewangelii.

Każdy człowiek rodzi się osobą, żeby stać się osobowością. Osobowość wypracowuje się pracą wielu lat.  W pracy człowieka nad swoją osobowością chrześcijanin otrzymuje wsparcie Kościoła. Są to: sakramenty święte, modlitwa z codziennym rachunkiem sumienia, liturgia, kultywowanie tradycji i obrzędów kościelnych. Kościół wzywa nas, byśmy kierowali myśli i serca w stronę Boga, który jest ostatecznym celem życia. Niespokojne jest serce moje, póki nie spocznie w Tobie, Boże ! - mówił święty Augustyn Warto się nad tym zastanowić. Czyni tak każdy rozsądny człowiek.

Zofia  Gerstenkornowa

Copyright © 2017. All Rights Reserved.