Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Jubileusz szpitala

 

 

 

 

 

 

Uroczyste obchody 80-lecia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralnego Szpitala Weteranów odbyły się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Historię placówki

przedstawił dr n. med. Wiesław Chudzik dyrektor szpitala, podkreślając iż był to jeden z dwóch największych i najnowocześniejszych szpitali w Europie.

Sylwetki osób, które miały znaczący wpływ na rozwój placówki naukowej i leczniczej przedstawił prof. dr hab. n. med. Zbigniew Maziarz.

Jubileusz był także okazją, aby oddać hołd i przywołać pamięć o pracownikach szpitala niewinnie zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Na placu szpitalnym stanął pomnik, na którym widnieją imiona i nazwiska 79 osób, które zginęły w Katyniu i Charkowie. Autorem pomnika jest artysta plastyk Marian Jagodziński, a wykonawcą Firma Kamieniarska Paweł i Daniel Błońscy z Bachorzyna.- Idea trwałego upamiętnienia lekarzy oficerów Wojska Polskiego IV Okręgowego Szpitala Wojskowego w Łodzi zgładzonych zbrodniczo była obecna w naszych działaniach od wielu lat. Dzięki osobistemu zaangażowaniu dyr. Wiesława Chudzika i aktywnemu działaniu współpracowników odsłaniamy ten piękny monument, który jest nie tylko pomnikiem, ale jest mostem pokoleń łączącym teraźniejszość z historyczną pamięcią – powiedział Janusz Lange, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Łodzi.

Modlitwę ekumeniczną za zmarłych odmówili: ks. prał. Tadeusz Weber kościół rzymsko-katolicki, ks. Michał Makula kościół ewangelicko-augsburski oraz ks. Eugeniusz Fiedorczuk kościół prawosławny. Odsłonięcia pomnika dokonali: Wiesław Chudzik dyr. szpitala, Janusz Lange,  Jolanta Zięba-Gzik Urząd Marszałkowski oraz płk prof. nadzw. dr hab. med. Leszek Markuszewski. Pomnik uroczyście poświęcił abp senior Władysław Ziółek.

W cokół pomnika wmurowano ziemię z cmentarzy Katynia i Charkowa, a także akt erekcyjny, w którym napisano – „Ziemia z narodowych nekropolii z Katynia i Charkowa wmurowana w cokół pomnika niech upamiętnia ich bohaterstwo i tragiczny los. Niech będzie przestrogą dla agresorów dążących do pohańbienia człowieka i wieczystym świadectwem tryumfu nad kłamstwem i nad zmową milczenia”.
    
    

Tekst:  Jadwiga Kamińska
 Foto:  Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.