Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Jubileusz szpitala

 

 

 

 

 

 

Uroczyste obchody 80-lecia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralnego Szpitala Weteranów odbyły się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Historię placówki

przedstawił dr n. med. Wiesław Chudzik dyrektor szpitala, podkreślając iż był to jeden z dwóch największych i najnowocześniejszych szpitali w Europie.

Sylwetki osób, które miały znaczący wpływ na rozwój placówki naukowej i leczniczej przedstawił prof. dr hab. n. med. Zbigniew Maziarz.

Jubileusz był także okazją, aby oddać hołd i przywołać pamięć o pracownikach szpitala niewinnie zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Na placu szpitalnym stanął pomnik, na którym widnieją imiona i nazwiska 79 osób, które zginęły w Katyniu i Charkowie. Autorem pomnika jest artysta plastyk Marian Jagodziński, a wykonawcą Firma Kamieniarska Paweł i Daniel Błońscy z Bachorzyna.- Idea trwałego upamiętnienia lekarzy oficerów Wojska Polskiego IV Okręgowego Szpitala Wojskowego w Łodzi zgładzonych zbrodniczo była obecna w naszych działaniach od wielu lat. Dzięki osobistemu zaangażowaniu dyr. Wiesława Chudzika i aktywnemu działaniu współpracowników odsłaniamy ten piękny monument, który jest nie tylko pomnikiem, ale jest mostem pokoleń łączącym teraźniejszość z historyczną pamięcią – powiedział Janusz Lange, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Łodzi.

Modlitwę ekumeniczną za zmarłych odmówili: ks. prał. Tadeusz Weber kościół rzymsko-katolicki, ks. Michał Makula kościół ewangelicko-augsburski oraz ks. Eugeniusz Fiedorczuk kościół prawosławny. Odsłonięcia pomnika dokonali: Wiesław Chudzik dyr. szpitala, Janusz Lange,  Jolanta Zięba-Gzik Urząd Marszałkowski oraz płk prof. nadzw. dr hab. med. Leszek Markuszewski. Pomnik uroczyście poświęcił abp senior Władysław Ziółek.

W cokół pomnika wmurowano ziemię z cmentarzy Katynia i Charkowa, a także akt erekcyjny, w którym napisano – „Ziemia z narodowych nekropolii z Katynia i Charkowa wmurowana w cokół pomnika niech upamiętnia ich bohaterstwo i tragiczny los. Niech będzie przestrogą dla agresorów dążących do pohańbienia człowieka i wieczystym świadectwem tryumfu nad kłamstwem i nad zmową milczenia”.
    
    

Tekst:  Jadwiga Kamińska
 Foto:  Marek Kamiński