Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Kapliczka M. B. Fatimskiej

7 października 2017 r. w dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej na skrzyżowaniu dróg z Równej do Gruszczyc i z Brudzewa do Żelisławia ks. Przemysław Wierzbicki proboszcz parafii p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Gruszczycach poświęcił kapliczkę Matki Bożej Fatimskiej.

Wydarzenie to upamiętnia 100 rocznicę objawień fatimskich trójce pastuszków Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji. Nikt z czcicieli M. B. Fatimskiej nie ma wątpliwości, że kanonizacja 13 maja 2017 r. Hiacynty i Franciszka Marto, kieruje oczy świata na orędzie Matki Bożej przekazane ludzkości w 1917 r. Przez akt kanonizacji wizjonerów orędzie z Fatimy nabrało nowego znaczenia. Jest już nie tylko macierzyńskim wezwaniem Maryi zatroskanej o nasze doczesne i wieczne losy, ale stało się zatwierdzoną drogą świętości.

    
Główną inicjatorką i fundatorką kapliczki M. B. Fatimskiej jest Apolonia Maciaszczyk z domu Kwiecińska. Według wizji Pani Apolonii kapliczkę zaprojektowała Justyna Danielewska, a prace budowlane wykonała firma Andrzeja Grzelaka z Sieradza. Przy realizacji projektu pomagał Dariusz Jezierski, który podarował część materiałów budowlanych i zainstalował oświetlenie fotowoltaiczne.

Fundatorka kapliczki z córką


Kapliczka M. B. Fatimskiej jest wotum wdzięczności fundatorki, która w życiu wiele razy doświadczyła łask za przyczyną Matki Bożej. – „W 1940 r. w wieku 15 lat wraz z mamą Marianną oraz moim rodzeństwem – Genowefą (lat 13), Stanisławem (lat10) i Janiną (lat 7) – zostaliśmy wysiedleni z rodzinnego domu przez niemieckie władze okupacyjne do tzw. „Protektoratu”. Dzięki opiece Matki Bożej i dobrym ludziom z Witoszyna k. Kazimierza Dolnego udało nam się przeżyć wojenną pożogę.

W lutym 1945 r. po przetoczeniu się frontu przez ten rejon, postanowiliśmy wrócić do domu. W drodze do Puław po specjalną przepustkę na stacji kolejowej w Klementowicach próbowałam wsiąść do jadącego z wojskiem do Berlina pociągu towarowego. Poślizgnęłam się na oblodzonym schodku i upadłam pod pociąg, który przejechał nade mną. Tylko dzięki opiece Matki Bożej wyszłam z tego wypadku bez większego szwanku. Po powrocie do rodzinnego domu okazało się, że pokaleczona w czasie wypadku prawa noga jest spuchnięta od palców stopy po kolano. Groziła mi amputacja. Moja babcia Stanisława Kwiecińska nie zgodziła się na odwiezienie mnie do szpitala i sama przy pomocy ludowych sposobów i modlitwy do Matki Bożej uleczyła moja chorą nogę.

Od 2015 r. czułam potrzebę odtworzenia kapliczki stojącej na skrzyżowaniu dróg, a zniszczonej na rozkaz Niemców w czasie II wojny światowe”.

Na uroczyste poświęcenie kapliczki przybyli nie tylko mieszkańcy z pobliskich okolic, ale także kilkudziesięcioosobowa grupa z Łodzi. W jedności z tymi, którzy uczestniczyli w akcji ogólnopolskiej „Różaniec do Granic” wspólnie odmówiono modlitwę różańcową w intencji Ojczyzny, Kościoła i rodzin.

 

Różaniec

 

Grupa z Łodzi


Niech ta kapliczka, wspomnienie wydarzeń fatimskich sprzed 100 lat, stanie się okazją do głębszych przemyśleń, przemiany życia i łączności z Bogiem, których bardzo potrzebuje współczesny człowiek.
    

Tekst:  Jadwiga Kamińska
Foto:  Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.