Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Pszczelarze uczcili swojego Patrona

Liturgiczne wspomnienie św. Ambrożego biskupa zgromadziło ponad dwustu pszczelarzy z województwa łódzkiego w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Wśród gości zaproszonych byli m.in. Dorota Pisarska wicedyrektor Departamentu Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego, Maria Kaczorowska dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich UM, Romuald Dąbrowski prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, Bogdan Kaczmarek wójt Gminy Żelechlinek.

Przybyły również poczty sztandarowe i delegacje: z Aleksandrowa Łódzkiego, Andrespola, Brzezin, Koluszek, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, Poddębic, Skierniewic, Żelechlinka i Łodzi. Przy ołtarzu stanęła rzeźba Patrona pszczelarek i pszczelarzy, która została przywieziona z Tuszyna.

Witając przybyłych gości i parafian ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii, wojewódzki kapelan pszczelarzy powiedział – dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za wszystkie łaski, które otrzymują pszczelarze i prosimy Pana Boga  o błogosławieństwo w Nowym Roku pszczelarskim.

Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Marek Marczak, a uczestniczyli: ks. kan. Aleksander Mańka proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Domasznie, ks. Hubert Kempiński sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej, ks. kan. Wiesław Kamiński, ks. dr Dariusz Kucharski. Ksiądz Biskup poświęcił także sztandar Koła Pszczelarzy z Koluszek.

Homilię wygłosił ks. kan. Aleksander Mańka – Święty Ambroży był wspaniałym kaznodzieją. Jako pierwszy Doktor Kościoła pisze piękne poematy o Bogu Stwórcy, o Bogu łaskawym. To piękno przelewa na ludzi – mówił Ksiądz Aleksander. Jako pszczelarz zauważył, że w pracy z pszczołami potrzebne jest wyciszenie, spokój i harmonia. Jeśli tego nie ma, może nas opanować zamęt. Pszczoły wyczuwają z daleka, czy zbliża się do nich człowiek pogodny, czy też człowiek złośliwy, a wtedy one też potrafią być złośliwe. Każdemu z nas potrzebna jest wewnętrzna harmonia, nawrócenie, oddanie się Bogu.

Pod koniec liturgii zwracając się do uczestników, ks. bp Marek Marczak powiedział – nie wiem czy do wszystkich dotarło, że Ksiądz Wiesław od kilku tygodni jest Przewodniczącym Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej. Była to jedna z pierwszych nominacji ks. abp Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego. Patrząc na to wszystko co robi  w parafii ze współpracownikami, a także z różnymi grupami, wiele od Niego archidiecezja oczekuje. Życzę, by swoimi pomysłami i sercem duszpasterskim zarażał wielu proboszczów naszej archidiecezji.

Po Mszy św. w dolnym kościele przybyli goście wysłuchali wykładu mgr inż. Tomasza Kędziory „Wymiana matek pszczelich”. Spotkanie rodziny pszczelarskiej zakończyło się przy świątecznym stole, gdzie przełamano się opłatkiem i złożono sobie życzenia. Dzielono się również serdecznością, życzliwością i radością ze wspólnego przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.

 


    


Tekst:  Jadwiga Kamińska
Foto:  Marek Kamiński    
    
                                                                     

Copyright © 2017. All Rights Reserved.