Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - „Najpiękniejsza polska wieś”

Krystyna Stachów autorka słów tej piosenki, wykonanej przez zespół ludowy na Ogólnopolskich Dożynkach w Spale, miała na myśli Gościeszowice – wieś rolniczą w województwie lubuskim. Jakże prawdziwe jest to stwierdzenie mogliśmy się przekonać, przebywając tam z naszym trzyletnim wnuczkiem podczas wakacji.

Historia  Gościeszowic sięga XIII wieku. Po raz pierwszy została wymieniona w księdze biskupstwa wrocławskiego spisanej w latach 1295 – 1305. Z tego też okresu  pośrodku wioski zachował się kościół p.w. św. Katarzyny murowany z kamienia polnego, cegły i rudy darniowej, w późniejszych wiekach rozbudowany. Perełką świątyni jest gotycki ołtarz w formie pentaptyku z 1505 r. Jak podają źródła powstał on w warsztacie Mistrza Ołtarza z Gościeszowic, prawdopodobnie ucznia Wita Stwosza. Świątynia jest kościołem filialnym należącym do parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej w Dzikowicach. Proboszczem jest ks. Przemysław Kaminiarz, kapelan strażaków lubuskich, który odprawia Msze św. w czterech pobliskich miejscowościach.

Najstarszy kościelny dzwon pochodził z 1488 r. , natomiast dwa pozostałe z 1511r.
Niestety podczas II wojny światowej Niemcy dzwony przeznaczyli na przetopienie. Zachował się tylko jeden z 1511 r. o wadze 714 kg i średnicy 105 cm i po wojnie trafił do kościoła katolickiego w mieście Freudenstadt, z którego już do Gościeszowic nie powrócił.

Spacerując chodnikiem wzdłuż drogi asfaltowej można spotkać bocianie gniazda na słupach, a także podziwiać przepiękne gospodarstwa i zadbane domy. Wzrok przyciągają również ogrody, a w nich przystrzyżone rośliny, alejki kwiatów, place zabaw dla dzieci.

- Nasza wieś jest duża, ale bardzo ładna. Na 200 gospodarstw 70 otrzymało certyfikat „Ładne gospodarstwo” - mówi z dumą sołtys Krystyna Stachów – Wzięliśmy udział w programie „Zmieniamy wieś Gościeszowice i Międzylesie bo razem łatwiej, weselej, więcej”.
Wszyscy mieszkańcy sprzątali i upiększali swoje zagrody. Teraz możemy podziwiać ich kreatywność i pracę.

Pani sołtys przez kilkadziesiąt lat pełniąc funkcję szefowej Gminnego Centrum Kultury, uczestniczyła w konferencjach i szkoleniach m.in. w Egipcie, Grecji, Estonii, Francji, na Ukrainie. – Jak wracam z zagranicznych spotkań to widzę, że moje Gościeszowice są najpiękniejsze. Uczestnicząc na Kongresie Kultury Polskiej w Częstochowie, gdzie prezentowałam strój ludowy zespołu Gościeszanki, spotkałam się z opinią bardzo krytyczną o polskiej wsi. Wówczas postanowiłam zaprotestować i napisałam słowa do piosenki „Najpiękniejsza polska wieś” – powiedziała Pani Krystyna. Pani Sołtys cały czas czuje się potrzebna, dla niej każde pokolenie jest ważne.

W 2015 r. wieś uczestnicząc w projekcie „Działaj lokalnie – Wzgórza Dalkowskie” zbudowano ogród wielopokoleniowy „Od edukacji do rekreacji”. – Jestem osobą głęboko wierzącą. Trzymam Pana Boga za rękę i mówię: Panie Boże wierzę, że Ty mi pomożesz – zwierza się Pani Krystyna - moja współpraca z Księdzem Proboszczem i Radą Parafialną układa się dobrze. Razem rozwiązujemy wszystkie problemy, organizujemy pielgrzymki.

W środku wsi niedaleko świątyni widać pięknie odnowiony obiekt, to siedziba dwóch instytucji: Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki. - W okresie kryzysu dla kultury, biblioteka jest idealnym łącznikiem. Nasi czytelnicy odwiedzają bibliotekę, kontaktują się sami i pomagają nam tworzyć kapitał ludzki do różnego rodzaju działań. Budynek to nie wszystko, muszą być ludzie, żeby to mogło funkcjonować – mówi Anna Mrowińska dyrektor GCK. Na miejscu można skorzystać z czytelni multimedialnej. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców gminy, promuje nową usługę „Książka na telefon”. Akcja skierowana jest do osób starszych i niepełnosprawnych.

W okresie wakacji pod hasłem „Objazdowa biblioteka” organizowane są pikniki plenerowe dla mieszkańców, połączone z promocją czytelnictwa. Prężnie działa też Klub Seniora. Głównym założeniem, jak mówiła przewodnicząca klubu Halina Kłysz, jest aktywizacja i integracja społeczna osób starszych oraz zagospodarowanie ich czasu. W ramach zajęć można uczestniczyć m.in. w kursach komputerowych, w ćwiczeniach ogólnosprawnościowych, rajdach rowerowych, wycieczkach krajoznawczych. Z dumą prezentują zdjęcia kilkumetrowych palm wielkanocnych i pięknych, misternie wykonanych wieńcy dożynkowych.  Niżej podpisana uczestniczyła w zajęciach manualno – artystycznych. Prace powstałe pod okiem instruktorki są wspaniałą pamiątką pobytu w Gościeszowicach.

W zajęciach tanecznych, muzycznych, warsztatach artystycznych uczestniczą nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież.

Chlubą Gościeszowic jest zespół folklorystyczny „Gościeszanki”, który w tym roku obchodzi jubileusz 50 – lecia działalności. Zespół w swoim bogatym repertuarze prezentuje pieśni ludowe, biesiadne, patriotyczne i obrzędowe. Jest laureatem wielu festiwali, przeglądów i konkursów. Jak mówiła dyr. Anna Mrowińska, gościnne progi GCK w Gościeszowicach są otwarte dla każdego, dlatego też w ciągu roku w zajęciach uczestniczy około 230 osób. Pani Dyrektor zaprasza również do kina, które znalazło swoje miejsce w odnowionym obiekcie, na bezpłatne seanse filmowe.

Piękna jest wieś Gościeszowice, położona z dala od zgiełku miejskiego, gdzie słychać klekot bocianów, śpiew ptaków. Tutaj można się realizować i tworzyć piękną przyszłość.

Pośrodku wioski zachował się kościół p.w. św. Katarzyny murowany z kamienia polnego, cegły i rudy darniowej, w późniejszych wiekach rozbudowany

W środku wsi niedaleko świątyni widać pięknie odnowiony obiekt, to siedziba dwóch instytucji: Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki.

Chlubą Gościeszowic jest zespół folklorystyczny „Gościeszanki”, który w tym roku obchodzi jubileusz 50 – lecia działalności. Pierwsza z prawej Krystyna Stachów sołtys, obok Halina Kłysz przewodnicząca Rady Seniorów

 

Klub Seniora

dyr. Anna Mrowińska prezentuje prace dzieci


Piękna jest wieś Gościeszowice, położona z dala od zgiełku miejskiego, gdzie słychać klekot bocianów, śpiew ptaków.

Tekst:  Jadwiga Kamińska
Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.