Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - „Najpiękniejsza polska wieś”

Krystyna Stachów autorka słów tej piosenki, wykonanej przez zespół ludowy na Ogólnopolskich Dożynkach w Spale, miała na myśli Gościeszowice – wieś rolniczą w województwie lubuskim. Jakże prawdziwe jest to stwierdzenie mogliśmy się przekonać, przebywając tam z naszym trzyletnim wnuczkiem podczas wakacji.

Historia  Gościeszowic sięga XIII wieku. Po raz pierwszy została wymieniona w księdze biskupstwa wrocławskiego spisanej w latach 1295 – 1305. Z tego też okresu  pośrodku wioski zachował się kościół p.w. św. Katarzyny murowany z kamienia polnego, cegły i rudy darniowej, w późniejszych wiekach rozbudowany. Perełką świątyni jest gotycki ołtarz w formie pentaptyku z 1505 r. Jak podają źródła powstał on w warsztacie Mistrza Ołtarza z Gościeszowic, prawdopodobnie ucznia Wita Stwosza. Świątynia jest kościołem filialnym należącym do parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej w Dzikowicach. Proboszczem jest ks. Przemysław Kaminiarz, kapelan strażaków lubuskich, który odprawia Msze św. w czterech pobliskich miejscowościach.

Najstarszy kościelny dzwon pochodził z 1488 r. , natomiast dwa pozostałe z 1511r.
Niestety podczas II wojny światowej Niemcy dzwony przeznaczyli na przetopienie. Zachował się tylko jeden z 1511 r. o wadze 714 kg i średnicy 105 cm i po wojnie trafił do kościoła katolickiego w mieście Freudenstadt, z którego już do Gościeszowic nie powrócił.

Spacerując chodnikiem wzdłuż drogi asfaltowej można spotkać bocianie gniazda na słupach, a także podziwiać przepiękne gospodarstwa i zadbane domy. Wzrok przyciągają również ogrody, a w nich przystrzyżone rośliny, alejki kwiatów, place zabaw dla dzieci.

- Nasza wieś jest duża, ale bardzo ładna. Na 200 gospodarstw 70 otrzymało certyfikat „Ładne gospodarstwo” - mówi z dumą sołtys Krystyna Stachów – Wzięliśmy udział w programie „Zmieniamy wieś Gościeszowice i Międzylesie bo razem łatwiej, weselej, więcej”.
Wszyscy mieszkańcy sprzątali i upiększali swoje zagrody. Teraz możemy podziwiać ich kreatywność i pracę.

Pani sołtys przez kilkadziesiąt lat pełniąc funkcję szefowej Gminnego Centrum Kultury, uczestniczyła w konferencjach i szkoleniach m.in. w Egipcie, Grecji, Estonii, Francji, na Ukrainie. – Jak wracam z zagranicznych spotkań to widzę, że moje Gościeszowice są najpiękniejsze. Uczestnicząc na Kongresie Kultury Polskiej w Częstochowie, gdzie prezentowałam strój ludowy zespołu Gościeszanki, spotkałam się z opinią bardzo krytyczną o polskiej wsi. Wówczas postanowiłam zaprotestować i napisałam słowa do piosenki „Najpiękniejsza polska wieś” – powiedziała Pani Krystyna. Pani Sołtys cały czas czuje się potrzebna, dla niej każde pokolenie jest ważne.

W 2015 r. wieś uczestnicząc w projekcie „Działaj lokalnie – Wzgórza Dalkowskie” zbudowano ogród wielopokoleniowy „Od edukacji do rekreacji”. – Jestem osobą głęboko wierzącą. Trzymam Pana Boga za rękę i mówię: Panie Boże wierzę, że Ty mi pomożesz – zwierza się Pani Krystyna - moja współpraca z Księdzem Proboszczem i Radą Parafialną układa się dobrze. Razem rozwiązujemy wszystkie problemy, organizujemy pielgrzymki.

W środku wsi niedaleko świątyni widać pięknie odnowiony obiekt, to siedziba dwóch instytucji: Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki. - W okresie kryzysu dla kultury, biblioteka jest idealnym łącznikiem. Nasi czytelnicy odwiedzają bibliotekę, kontaktują się sami i pomagają nam tworzyć kapitał ludzki do różnego rodzaju działań. Budynek to nie wszystko, muszą być ludzie, żeby to mogło funkcjonować – mówi Anna Mrowińska dyrektor GCK. Na miejscu można skorzystać z czytelni multimedialnej. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców gminy, promuje nową usługę „Książka na telefon”. Akcja skierowana jest do osób starszych i niepełnosprawnych.

W okresie wakacji pod hasłem „Objazdowa biblioteka” organizowane są pikniki plenerowe dla mieszkańców, połączone z promocją czytelnictwa. Prężnie działa też Klub Seniora. Głównym założeniem, jak mówiła przewodnicząca klubu Halina Kłysz, jest aktywizacja i integracja społeczna osób starszych oraz zagospodarowanie ich czasu. W ramach zajęć można uczestniczyć m.in. w kursach komputerowych, w ćwiczeniach ogólnosprawnościowych, rajdach rowerowych, wycieczkach krajoznawczych. Z dumą prezentują zdjęcia kilkumetrowych palm wielkanocnych i pięknych, misternie wykonanych wieńcy dożynkowych.  Niżej podpisana uczestniczyła w zajęciach manualno – artystycznych. Prace powstałe pod okiem instruktorki są wspaniałą pamiątką pobytu w Gościeszowicach.

W zajęciach tanecznych, muzycznych, warsztatach artystycznych uczestniczą nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież.

Chlubą Gościeszowic jest zespół folklorystyczny „Gościeszanki”, który w tym roku obchodzi jubileusz 50 – lecia działalności. Zespół w swoim bogatym repertuarze prezentuje pieśni ludowe, biesiadne, patriotyczne i obrzędowe. Jest laureatem wielu festiwali, przeglądów i konkursów. Jak mówiła dyr. Anna Mrowińska, gościnne progi GCK w Gościeszowicach są otwarte dla każdego, dlatego też w ciągu roku w zajęciach uczestniczy około 230 osób. Pani Dyrektor zaprasza również do kina, które znalazło swoje miejsce w odnowionym obiekcie, na bezpłatne seanse filmowe.

Piękna jest wieś Gościeszowice, położona z dala od zgiełku miejskiego, gdzie słychać klekot bocianów, śpiew ptaków. Tutaj można się realizować i tworzyć piękną przyszłość.

Pośrodku wioski zachował się kościół p.w. św. Katarzyny murowany z kamienia polnego, cegły i rudy darniowej, w późniejszych wiekach rozbudowany

W środku wsi niedaleko świątyni widać pięknie odnowiony obiekt, to siedziba dwóch instytucji: Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki.

Chlubą Gościeszowic jest zespół folklorystyczny „Gościeszanki”, który w tym roku obchodzi jubileusz 50 – lecia działalności. Pierwsza z prawej Krystyna Stachów sołtys, obok Halina Kłysz przewodnicząca Rady Seniorów

 

Klub Seniora

dyr. Anna Mrowińska prezentuje prace dzieci


Piękna jest wieś Gościeszowice, położona z dala od zgiełku miejskiego, gdzie słychać klekot bocianów, śpiew ptaków.

Tekst:  Jadwiga Kamińska
Foto: Marek Kamiński