Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

„TEATR W OGNIU PYTAŃ” Wyjątkowe wydarzenie artystyczne zostanie zaprezentowane w październiku i listopadzie 2018 roku, w kilku polskich Gimnazjach

Obecnie znajduje się ono na etapie przygotowań. Kolejna seria prób trwa od początku września w Katolickim Gimnazjum SPSK im. Siostry Faustyny w Łodzi. W pierwszej kolejności powstanie tam spektakl, który – tu ciekawostka – będzie zawierał obszerną dawkę wiedzy o specyficznych cechach i powinnościach teatru. Autorem widowiska „Teatr w ogniu pytań” jest członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Tomasz Bieszczad.

Po łódzkiej premierze (18 października br.) zespół wykonawców pojedzie z nim „w Polskę” – czyli do kilku Szkół skupionych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich (najpierw w Częstochowie, potem w Czarnym Dunajcu, Opolu, Włocławku, Wierzbiu i Wieluniu).

Próba otwarta dla widzów: Spektakl nosi tytuł: „Teatr w ogniu pytań”.
Rzeczywiście, pytań będzie w nim sporo (odpowiedzi jeszcze więcej), jednak ładunek wiedzy „utajony” w spektaklu nie zatrze jego komediowego, żartobliwego charakteru.
Zainscenizowana wizyta grupy Aktorów w szkole utrzymana będzie w poetyce „teatru w teatrze”, a ściślej: w poetyce „próby otwartej” (dla widzów). Zdarzenie to przebiegnie pod dyktando Reżysera, a weźmie w nim udział trójka Aktorów, Muzyk i obecna tam „przypadkowo” Nauczycielka.  

Publiczność na widowni i na scenie: Dzięki serii oryginalnych pomysłów inscenizacyjnych publiczność będzie „przenoszona” z jednej sytuacji scenicznej do drugiej, a czasami wręcz na scenę, gdzie weźmie czynny udział w akcji i pozna, niejako „po drodze”, ważne zagadnienia z teorii i historii teatru. Nastąpi całkowite odejście od „oficjalnej” relacji pomiędzy sceną a widownią, na rzecz naturalnego, otwartego kontaktu, co zdejmie ze spektaklu charakter napuszonej powagi i trzymania publiczności „na dystans”.

Łódzka prapremiera i spektakl częstochowski zostaną nagrane, a całe widowisko – powielone na płytach DVD i rozesłane do ponad stu zainteresowanych placówek SPSK (gdzie spełni rolę pomocy dydaktycznej dla nauczycieli).

Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z udziałem własnym SPSK i sponsorów prywatnych.

A oto krótka rozmowa z Autorem widowiska, którą przeprowadziła podczas próby red. Marzena Miarczyńska:

- Panie Tomaszu, jest pan znany w Łodzi jako autor wielu widowisk o tematyce patriotycznej, które realizował pan z gronem przyjaciół. Spektakl „Teatr w ogniu pytań” będzie miał premierę w czasie trwania obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Czy taka też będzie jego tematyka?

- Raczej nie, nad czym trochę ubolewam. W finale pojawią się pewne akcenty mające ten właśnie charakter, to ukłon wobec tych wszystkich młodych ludzi i nauczycieli, którzy będą świętować 100-lecie naszej Ojczyzny. Jednak będzie to tylko mały fragment, ponieważ spektakl ma charakter wybitnie edukacyjny.

- Jak was znam, to bez tematyki patriotycznej nie wytrzymacie.

- Z różnych powodów – o których nie ma potrzeby tu mówić – na nasze widowiska patriotyczne od pewnego czasu nie ma już zapotrzebowania. W tym roku wystąpimy tylko z kilkunastominutowymi recitalami w dwóch, trzech parafiach. W tej sytuacji realizacja „Teatru w ogniu pytań”, mającego potężnego promotora w postaci częstochowskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich oraz finansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozwoli naszej grupie być – w inny sposób – znowu przydatną.

- Grupie, która powiększyła się w ostatnim czasie?

- Tak. „Teatr…” robimy wraz z „Twierdzą Pamięć”, do której dokooptowane zostały dwie nauczycielki z katolickiej Szkoły SPSK w Łodzi. Placówka ta wzięła na siebie ciężar przyjęcia prób i premiery, zaś częstochowska „centrala” SPSK – całą logistykę, na czele z organizacją wyjazdów do sześciu polskich Szkół.

- Zanosi się na duże przedsięwzięcie.

- Jest ono duże i skomplikowane. Każde działanie składa się z kilku lub kilkunastu mikro-czynności. Chcemy dochować staranności, ponieważ z całego przebiegu projektu należy się skrupulatnie rozliczyć. Od uszycia kostiumów po rozesłanie nagrań spektaklu do szkół polonijnych. Bardzo pomagają nam tu doświadczenia zdobyte w pracy przy poprzednich wydarzeniach artystycznych.

- Życzę powodzenia! I będę trzymała za was kciuki!

- My nie wierzymy w trzymanie kciuków. Proszę tego nie robić. Mówiąc szczerze, wolelibyśmy, żeby się pani za nas pomodliła.

- Oczywiście.

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.