Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ks. dr Roman Piwowarczyk - Historia Noego i jego arki

Któż z nas nie słyszał o Arce Noego, o tragicznym, opisanym w księdze Rodzaju Potopie (Rdz, 6-8), o pełnych powagi zdaniach Jezusa na temat Noego: Albowiem jak w czasie przed potopem

jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, aż przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego". Mt. 24, 37-39.

Wielu z nas o tym słyszało, ale niestety wielu jest przekonanych, że jest to tak odległa, że prawie niedosięgła dla nas rzeczywistość. Czy oby na pewno? Czy możemy dzisiaj ustalić datę Potopu? jego przebieg, jego wielkość, jego zasięg? Czy są jakieś ślady istniejące po dziś dzień na naszej planecie po Potopie? Podobne pytanie nasuwają się w odniesieniu do samej Arki Noego. Czy opis biblijny Arki jest realistyczny? Czy bł. Katarzyna Emmerich ma rację opisując w swej księdze detale budowy tego gigantycznego drewnianego statku o wymiarach podobnych do Tytanica. Czy rzeczywiście ten statek był niezatapialny, czy spełnił wyznaczoną mu przez Boga misję? i czy chociaż częściowo przetrwał on do naszych dni?

Na te i na wiele podobnych pytań szuka dzisiaj odpowiedzi dość liczna grupa osób z różnych miejsc świata, zwłaszcza z rejonu góry Ararat, z sąsiadującej z nią Armenii czy wschodniej części Turcji. Także u nas w Polsce te pytania i odpowiedzi na nie mają wielki sens i wartość, jako że nasza religia i kultura chrześcijańska są zakorzenione w wielkiej kulturze Starego i Nowego Testamentu. Aby wiec jeszcze bardziej zachęcić nas do rozważań na te tematy, ożywić naszą wyobraźnię, postanowiliśmy jako wspólnota parafialna parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim zaprosić do Polski wybitne osoby które poświęciły wiele lat, wiele energii i środków aby zgłębić zagadnienia związane z Noem i jego Arką. Spośród wielu wybitnych osób którzy w ciągu ostatnich 15 lat uczynili czy napisali wiele, chcemy Wam zaproponować spotkanie z pięcioma osobami z Turcji, Hong Kongu oraz USA. Oto one :

1. Achmet Ertugrul, mieszkaniec  Dogubayazit (małe miasteczko we wschodniej Turcji, u podnóża Ararat). To on ma największe osiągnięcia w kwestii poszukiwań Arki na górze Ararat. On też organizuje w rodzinnym mieście muzeum Arki.

2. Yiu Fai (Panda) LEE  i  Yee Han(Clara) WEI z Hong Kong to członkowie ewangelizacyjnej grupy NAMI (Noah's Ark Ministries International) którzy postanowili poprzez wiarę, wiedzę biblijną i wiedzę racjonalną szukać odpowiedzi na pytania dotyczące Noego i Arki. To właśnie członkowie tej grupy wraz z Achmedem Ertugrulem dokonali bardzo ciekawych odkryć na górze Ararat. Panda Lee z wykształcenia wojskowy, jest głównym organizatorem wypraw na Ararat, jest także zaangażowany w formację religijną nastolatków w Hong Kongu. Clara specjalizuje się w poznawaniu kultury rejonów pobliskich góry Ararat w kontekście Arki.  

3. Philip Williams i Reuben Dedmondt z  USA to także wielcy pasjonaci wiedzy o historii starożytnej a zwłaszcza o Noem. Philip Wiliams, inżynier z dziedziny infrastruktury i telekomunikacji a także ekspert z dziedziny archeologii prehistorycznej, autor książki : Archeologiczne podstawy Potopu z czasów Noego.  
Reuben Dedmondt specjalizuje się w analizie Arki w kontekście historycznym a także w oparciu o antyczne metody rzemiosła w drewnie.

Spotkanie z zaproszonymi Gośćmi jest zaplanowane na 12-15 marca br. W ramach spotkania : projekcje multimedialne, krótkie wykłady, dyskusja.

Poniżej szczegółowy plan spotkań :
12 marca (wtorek) g. 11.30, Warszawa UKSW ul. Dewajtis 5
13 marca (środa) g. 17.00 Kraków-Łagiewniki, aula  Jana Pawła II /przy Sanktuarium/   
14 marca (czwartek) g. 18.00, Łódź-Retkinia, parafia Najświętszej Eucharystii ul. ks. J. Popiełuszki 9
15 marca g. 17.30 parafia Nawiedzenia NMP Konstantynów Ł.,
ul. Kościelna 9

Zaproszenie są darmowe i kierowane jest do wszystkich chętnych i zainteresowanych wspomnianą tematyką. Będzie oczywiście możliwość zadawania pytań a także możliwość rozmów indywidualnych.  Spotkanie będzie przebiegać w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.

Wszelkie dodatkowe pytania i sugestie dotyczące spotkania prosimy kierować na adres e mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

-----------------

"Kliknięcie" prawym przyciskiem "myszy" na obraz, powiększy go.

kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.