Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska – Armia Krajowa - wzór służby Ojczyźnie

Z pokorą teraz padam na kolana,
Abym wstał silnym Boga robotnikiem.
Gdy wstanę – mój głos będzie głosem Pana,
Mój krzyk – ojczyzny całej będzie krzyki
Mój duch – aniołem, co wszystko przemoże.
Tak mi dopomóż, Chryste, Panie Boże!

Słowami wiersza Juliusza Słowackiego „Tak mi, Boże, dopomóż” rozpoczął uroczystą Mszę św. duszpasterz żołnierzy Armii Krajowej por. o. Józef Łągwa SJ, w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus przy ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi.

-  W duchu wielkiej modlitwy jednoczymy się w tej Mszy św. za Armię Krajową i naszą Ojczyznę.  Polecamy wszystkich, którzy swoje życie złożyli na ołtarzu Ojczyzny za jej wolność i niepodległość prosząc, aby Pan Bóg darzył ich wiecznym pokojem – mówił Duszpasterz żołnierzy AK.

Eucharystii w 78 rocznicę powstania AK, najlepiej zorganizowanego wojska w okupowanej Europie, przewodniczył ks. bp senior Adam Lepa.

W świątyni OO. Jezuitów zgromadziła się liczna rzesza wiernych, a wśród nich żołnierze AK z rodzinami i przyjaciółmi, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, przedstawiciele wojska, poczty sztandarowe.

Zabierając głos Prezes Zarządu Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy AK Tomasz Szamburski powiedział :

W dniu 14 lutego 1942 roku, w dalekim Londynie, rozkaz Wodza Naczelnego i Premiera Rzeczypospolitej Polskiej – generała broni Władysława Sikorskiego – przemianował działający od 1939 roku Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która zawsze była częścią Wojska Polskiego, nigdy zaś formacją czy też bojówką partyjną. Armia Krajowa – wkrótce uznana za główną i najbardziej ofiarną część Polskich Sił Zbrojnych – była fenomenem walczącej Europy. Największa podziemna, ochotnicza armia liczyła w okresie wykonywania planu „Burza” w 1944 r. około 380 tys. żołnierzy.

Do walki z Armią Krajową Niemcy skierowali taką ilość dywizji wojska i policji, którą mogliby obsadzić co najmniej 500 km kwadratowych. Jakże brakowało im tych dywizji na froncie wschodnim.

Armia Krajowa była zaciekle zwalczana zarówno przez hitlerowski Wermacht jak i sowiecką Armię Czerwoną pomimo wielokrotnego z nią współdziałania taktycznego. Walki o Wilno, Lwów, na Wołyniu i wielu innych miejscach są wymownym tego dowodem.

Przez wiele powojennych lat żołnierze Armii Krajowej byli mordowani, więzieni i prześladowani przez komunistyczny aparat terroru w Polsce. Czyniono wszystko, aby zohydzić i zatrzeć imię Armii Krajowej.
A jednak pozostała we wdzięcznej pamięci Narodu jak mówi poeta:

               
                      „…Nas nie stanie, lecz Ty nie zaginiesz,
                      Pieśń Cię weźmie, legenda przechowa.
                      Wichrem chwały w historię popłyniesz
                                  ARMIO KRAJOWA!”       
 
W wygłoszonej homilii Biskup Senior powiedział – Dzisiaj obejmujemy modlitwą dziękczynną tych wszystkich, którzy złożyli największą ofiarę, ofiarę swojego życia, z całą świadomością, że walcząc o wolność Ojczyzny narażają swoje życie. Jesteśmy wdzięczni tym współczesnym męczennikom, wyjątkowym bohaterom. Dziś chcemy uczynić wszystko, aby ci, którzy walczyli w szeregach AK doświadczali właściwego szacunku ze strony całego społeczeństwa.

Za udział w uroczystości religijno – patriotycznej ks. bp Adamowi Lepie podziękowali żołnierze AK 93-letnia Bożena Paszkiewicz i 96 – letni Włodzimierz Pajdowski.

Po Mszy świętej złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomysłodawcę powstania Duszpasterstwa Żołnierzy AK o. Józefa Miecznikowskiego SJ.

Uczestnicy uroczystości udali się zabytkowym trambusem do Zespołu Szkół Gastronomicznych na agapę, gdzie dzielili się wspomnieniami z tamtych lat.

 


Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.