Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Miłosierdzie, jedność i braterstwo

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi był miejscem skupienia Rycerzy Kolumba. Przybyłych przedstawicieli Rad Lokalnych z Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Tomaszowa Mazowieckiego, Zduńskiej Woli i Łodzi powitał ks. kan. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii i kapelan łódzkiej rady. – W obecnych trudnych czasach

pandemii z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, zaproponowaliśmy Rycerzom Kolumba skupienie. Pragnęliśmy, aby spotkali się i odnowili swoje relacje z Panem Jezusem w Kościele – powiedział Szymon Czyszek przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba.

Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki a koncelebrowali: ks. prał. Bogumił Karp proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny z Rawy Mazowieckiej, ks. dr Łukasz Burchard sekretarz Księdza Arcybiskupa i ks. prał. Wiesław Kamiński. W wygłoszonej homilii abp Grzegorz Ryś nawiązując do ewangelii św. Marka, która poprzez cud rozmnożenia chleba, ukazuje Pana Jezusa czyniącego miłosierdzie powiedział. - Dobrze wiem, jak ten obszar działalności charytatywnej, miłości praktycznej jest bliski Rycerzom Kolumba, jak wiele rozmaitych inicjatyw podejmujecie. Dlatego myślę, że warto jest poczytać tę ewangelię, która nam pokazuje w jaki sposób Jezus czyni miłosierdzie, byśmy też w czynieniu miłosierdzia szli Jego śladami i czynili je tak jak On czyni.

 Często przed działaniem miłosierdzia wymawiamy się brakiem narzędzi, pieniędzy. Jak czynić miłosierdzie Jezusa pokazał niezwykły kapłan, założyciel Rycerzy Kolumba bł. ks. Michael McGivney. – Rycerze Kolumba narodzili się z najniższej składki, jaka była możliwa. Nie narodzili się z bogaczy amerykańskich, ale wśród biednych katolickich robotników w Stanach, tak biednych, że nie było ich stać na ubezpieczenie się w dużych firmach ubezpieczeniowych. Trzeba było stworzyć własną instytucję ubezpieczeniową wychodząc od składki jednego dolara – powiedział Ksiądz Arcybiskup.

Przedstawiciele Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba podziękowali abp Grzegorzowi Rysiowi za wspólną modlitwę i wręczyli książkę „Duszpasterz Błogosławiony ksiądz Michael McGivney”.  Dalsza część spotkania odbyła się w kościele dolnym, gdzie zgromadzeni wzięli udział w konferencji na temat „Dekalog w nauczaniu św. Jana Pawła II”.

 


    

 

 

Foto: Marek Kamiński

Zdjęcia publikował również tygodnik Niedziela