Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

Parafia św. Urszuli Ledóchowskiej we współpracy z Siostrami Urszulankami SJK, SP nr 7 im. Orląt Lwowskich i Szczepu Harcerskiego „Praesidium” zorganizowała III Łódzkie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych. Patronat nad wydarzeniem objął kard. Grzegorz Ryś oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.

Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu „Żołnierz Rzeczypospolitej”. Dokumentalny film inscenizowany przybliżył postać i działalność Edwarda Bzymka Strzałkowskiego. Scenariusz napisał bratanek głównego bohatera major Zdzisław Bzymek. - Gdybym teraz pisał ten scenariusz rozwinąłbym niektóre wątki. Film jest o człowieku nieupokorzonym, o setkach i tysiącach nieupokorzonych, gdyż nic i nikt nie mógł ich upokorzyć. Rozważmy więc czy imperatyw, którym się kierowali tworzący w efekcie współczesną Rzeczpospolitą jest równie kategorycznym dla nas.
    
Po projekcji wzruszającego filmu została odprawiona Msza św. której przewodniczył o. Krzysztof Ołdakowski SJ, a współkoncelebrowali ks. kan. Jerzy Pacholski oraz proboszcz parafii ks. kan. Piotr Kosmala. - Oddajemy hołd ludziom niezłomnym, nieupokorzonym, którzy popularnie nazywani są żołnierzami wyklętymi, ale dla nas stanowią stały punkt odniesienia i drogowskaz, jak podążać drogą przez życie, drogą wierności ideałom, miłości Boga i Ojczyzny. Módlmy się, aby dobry Bóg przyjął ich do swojej chwały i módlmy się też o to, aby pamięć o tych wielkich osobach, wielkich bohaterach zawsze była żywa i byśmy przenieśli ją przyszłym pokoleniom – powiedział o. Krzysztof Ołdakowski SJ.
Liturgię uświetnili pięknym śpiewem uczniowie Wydziału Wokalnego Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki: Zofia Kozłowska - sopran, Mateusz Wierzbicki – kontratenor i Stanisław Serwa – baryton oraz Grażyna Malec – Przedlacka – akompaniament.
    
Inicjatorką upamiętnienia żołnierzy wyklętych jest Grażyna Wiśniewska, osoba bardzo kochająca Ojczyznę, a także historię. W tym roku przybliżono działalność Franciszka Moczkowskiego, Edwarda Bzymka Strzałkowskiego i Andrzeja Jaworskiego. - Na pewno będziemy kontynuować pamięć o żołnierzach wyklętych. Chcemy przypominać tamtą historię, aby nie przeszła gdzieś w zapomnienie i cały czas była żywa i z wdzięcznością co oni dla nas robili, o nich mówić i za nich się modlić – podkreślił ks. kan. Piotr Kosmala.