Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Druga Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę za nami.


Bez zbytniej pruderii ogłaszamy, że inicjatywa zrodzona w łódzki oddziale KSD, w tym roku przyniosła piękny efekt w postaci kolejnego - drugiego -spotkania katolickich dziennikarzy u tronu Królowej Polski na Jasnej Górze.
Tym razem ( i tak będzie – mam nadzieję - w dobrej przyszłości) trud organizacji przejęły obydwa zarządy organizacji dziennikarskich: KSD i SDP. A ponieważ program pielgrzymki i spotkania jest znany, zatem tylko kilka osobistych refleksji na temat i obok niego.

Przybyło nas nie mniej (a chyba nieco więcej) niż w ubiegłym roku. Raduje tak liczna obecność ludzi mediów z Warszawy. Dostrzegalną obecności zapewnił Kraków, Częstochowa, a i Łódź starała się być widoczna. Niemniej jednak nie jest to jeszcze tak wielkie ruszenie przed jasnogórskie Oblicze Matki Boga i ludzi, jakie można by wymarzyć.
- Czego zabrakło?... Zaproszenia?... Woli?.... Środków?... Czasu?...
A przecie tego ostatniego nie mamy zbyt dużo… To widać, to się odczuwa, po gęstniejących próbach dewastacji naszej cywilizacji…

Po Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu (zob. http://wpolityce.pl/artykuly/64577-wazna-homilia-bp-dydycza ) wysłuchaliśmy dwu wykładów – ważnych, sięgających do głębi, pięknie różnych w sposobach narracji oraz dramatycznej informacji z poletka TVP .

Czego mi zabrakło? Czasu na merytoryczną dysputę o dziennikarskich zadaniach, problemach i …determinacjach katolickich dziennikarzy.

Być może ta presja czasu (to dosyć łatwe wytłumaczenie uchybienia – moja wina) spowodowała, iż zwracając uwagę na inną inicjatywę naszego Oddziału KSD – konferencje cyklu „Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem” i zapraszając zebranych do Łodzi za tydzień -  właśnie na siódmą edycję spotkań, zapomniałem wspomnieć o ostatnim naszym pomyśle: „Makulatura na misje”.

A przecież akcja zainicjowana, animowana i koordynowana (mamy zwyczaj wskazywania imiennej odpowiedzialności za konkretne inicjatywy) przez członka naszego oddziału, salezjanina ks. Kazimierza Kurka, rozwija się w całym kraju i daje już konkretne efekty.
W Południowym Sudanie powstało już kilka studni głębinowych, właśnie za środki uzyskane ze zbiórek makulatury (zob. http://www.katolickie.media.pl/publikacje/makulatura-na-misje )
Następne są w budowie.

To dopowiedzenie niech będzie częściową ekspiacją. Informację postaramy się przekazać również podczas zbliżającej się konferencji.

Zatem do zobaczenia 19 października w Łodzi.

Wytrwała Panią z „NIE” - uczestniczkę poprzednich spotkań - też zapraszamy. Z nieustającą nadzieją, że nawet tam funkcjonują nasi bliźni, którym trzeba starać się pomagać w otwieraniu na rzeczywistość.
Na Prawdę i rzeczywistość!

Krzysztof Nagrodzki

Copyright © 2017. All Rights Reserved.