Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Janusz Janyst - Akwarele Trelińskiej

Sztuka współczesna, w różnych jej dziedzinach, coraz częściej budzi sprzeciw z powodu zagubienia przez nią wartości duchowych, lansowania antywzorców estetycznych i moralnych, jawnego profanowania symboliki religijnej (ale nie judaistycznej czy islamskiej, lecz tylko katolickiej) i ośmieszania tradycji narodowej. Mówienie o kryzysie sztuki jest w wielu wypadkach w pełni uzasadnione. Tym bardziej więc cieszyć się trzeba z dokonań niezbyt już licznych twórców podporządkowujących swe artystyczne poszukiwania starożytnym postulatom piękna, dobra i prawdy.

Jedną z takich, wiernych wartościom, artystek jest Izabela Maria Trelińska – łódzka malarka, pedagog a zarazem publicystka (stale współpracująca z miesięcznikiem „Aspekt Polski”). Na ekspozycję jej prac zatytułowaną Matka Boża, archaniołowie i święci zaprosiło w grudniu do swej galerii Duszpasterstwo Akademickie „Piątka”. Wernisaż rozpoczął się wystąpieniem biskupa Adama Lepy, który wygłosił pogłębioną refleksję na temat sztuki sakralnej, odnosząc się m.in. do muzyki. O korespondencji sztuk, w tym właśnie powiązaniu malarstwa z muzyką, mówiła potem sama Trelińska. Zwierzyła się też z tego, że dla niej malowanie jest jakąś formą modlitwy. A potwierdzeniem tychże słów mogła stać się dla zwiedzających zarówno tematyka 58 przedstawionych akwarel (patrz tytuł wystawy), jak i cechy formalne obrazów, świadczące o prymacie kryterium piękna w operowaniu rysunkiem i kolorem. Elementy te w ujęciu artystki jawią się jako wysmakowane, wyrafinowane. Trelińska zadbała notabene o wzbogacenie wernisażu muzycznymi dźwiękami, aranżując występ sopranistki Beaty Zawadzkiej-Kłos oraz pianistki Małgorzaty Piechnat. W ich subtelnym wykonaniu można było posłuchać pieśni i arii religijnych, m.in. Ave Maria Dossa oraz arii Quia respexit z Magnificatu Bacha.

Piszący te słowa miał natomiast możność zaprezentowania kilku swoich fraszek dedykowanych malarce. Oto jedna z nich: Przepiękne anioły i cudowni święci/ To wynik talentu, a nie tylko chęci.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.