Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Władysław Trzaska - Korowajczyk: gen. Stanisław Sojczyński ps. "Warszyc "

Jeżeli padam na kolana to tylko przed Bogiem
/ gen. "Warszyc " /

19 lutego minęła 68 Rocznica zamordowania przez UB gen. Stanisława Sojczyńskiego ps. "Warszyc " Żołnierza Wyklętego - Żołnierza Niezłomnego.

"Warszyc "  miał życiową dewizę, której był wierny do końca: Jeżeli padam na kolana, to tylko przed Bogiem.

Stanisław Sojczyński urodził się w 1910 na   wsi pod Radomskiem, w wielodzietnej rodzinie. Dzięki wrodzonym zdolnościom i uporowi ukończył Seminarium Nauczycielskie w Częstochowie, został nauczycielem  w Częstochowie i okolicach. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych uzyskał stopień podporucznika, z którym wyruszył na wojnę, w momencie agresji Niemiec na Polskę. W walkach znalazł się pod Hrubieszowem, gdzie dostał się do niewoli sowieckiej. Udało mu się uciec i powrócił do rodzinnej wsi. Natychmiast włączył się w walki o Ojczyznę w szeregach Służby Zwyciestwu Polski, Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej.
Jako dowódca oddziału partyzanckiego cieszył się ogromnym autorytetem wśród podwładnych. W walce nie oszczędzał siebie. Oddział pod jego komendą zasłynął wielką liczbą brawurowych, zwycięskich potyczek z Niemcami, likwidacją agentów  i zdrajców Polski. W kwietniu 1943 zasłynął, wraz ze swoimi żołnierzami, z brawurowego rozbicia więzienia w Radomsku i uwolnieniu kilkudziesięciu żołnierzy AK.
Zbliżał się koniec wojny, Niemcy pod naporem armii Czerwonej cofali się. Komendant AK gen. Okulicki ps. "Niedźwiadek "  wydał w styczniu 1945  Rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej.

Stanisław Sojczyński - "Warszyc ", zdawał sobie sprawę, że następuje tylk  zmiana okupanta niemieckiego na rosyjskiego, a nie żadne "wyzwolenie ". Postanowił podjąć walkęz hordami sowieckimi i rodzimymi zdrajcami z UBP i PPR. Pozostał  być wiernym Przysiędze.
Już w kwietniu 1945 rozpoczął organizować oddziały partyzanckie, określane później jako Druga Konspiracja. W krótkim czasie "Warszyc "  podporządkował sobie 2,5 tysiąca żołnierzy , a swoje zgrupowanie nazwał Konspiracyjnym Wojskiem Polskim. Podkomendni Stanisława Sojczyńskiego, z bezprzykładnym męstwem, walczyli z reżymem komunistycznym. Dokonali niezliczonych potyczek, bojów, rozbicia posterunków Milicji i Urzędu Bezpieczeństwa, wykonano wiele wyroków śmierci na agentach, ubekach, zdrajcach Ojczyzny. Najbardziej spektakularnym było rozbicie w nocy 19/20 kwietnia  1946 więzienia w Radomsku. Kilkudziesięciu żołnierzy AK uzyskało wolność.
Chwalebny szlak bojowy "Warszyca" awansowanego do stopnia kapitana, zakończył się w czerwcu 1946. Na skutek zdrady, został aresztowany w Częstochowie. Przez wiele miesięcy był poddawany straszliwym torturom, ale Stanisław Sojczyński, wierny swojej dewizie życiowej, nie poddał się. W grudniu 1946 doszło do "rozprawy sądowej " w Łodzi. "Wyrok " mógł być tylko jeden.    19 lutego 1947 został zamordowany wraz z pięcioma swoimi żołnierzami,  w kazamatach UB w Łodzi. Stanisław Sojczyński ps. "Warszyc " wraz ze swoimi pięcioma towarzyszami broni, zostali pochowani, w nieznamym miejscu, na d. poligonie wojskowym w Brusie na obrzeżach Łodzi. Mimo wieloletnich starań, do tej pory, nie udało się odnaleźć miejsca pochówku "Warszyca " i jego żołnierzy. Stanisław Sojczyński "Warszyc " pośmiertnie został awansowany do stopnia generała brygady.

19 lutego 2015 w 68 Rocznicę mordu na gen. Stanisławie Sojczyńskim ps. "Warszyc ", w bazylice archidiecezjalnej w Łodzi odbyła się patriotyczna Msza Święta, którą celebrował Metropolita łódzki  ks. abp Marek Jędraszewski Honorowy Patron Uroczystości. Ksiądz arcybiskup swoją homilię poświęcił Bohaterowi.

W uroczystym nabożeństwie, z ceremoniałem wojskowym, z Kompanią Honorową, wzięło udział kilkanaście pocztów sztandarowych, młodzież szkolna, organizacje patriotyczne  "Strzelca "  i ONR oraz tłumy mieszkańców Łodzi. Niestety nie dało się zauważyć nikogo z władz miasta, ani jednego radnego nawet z Prawa i Sprawiedliwości.  Nawet miejsce Honorowego Patrona  Prezydenta Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej było wolne. Jedyną osobą, którą niżej podpisany, spotkał to p. Joanna Kopcińska wicemarszałek Sejmiku wojewódzkiego. W Uroczystościach wzięła udział rodzina stanisława Sojczyńskiego, z synem Stanisławem i  pozostałymi  członkami rodziny.
Mszę ubogaciły występy młodzieży . Uczniowie, w swoich wystąpieniach, cytowali zachowane teksty "Warszyca ", opinię podkomendnych oraz dokumenty z zachowanych  archiwów uboskich dostępnych w IPN, dotyczące samego "Warszyca "  i wyciągi z jego "procesu".
Mszę św. poprzedziła sesja popularno naukowa zorganizowana przez Oddział Łódzki IPN. Pan Tomasz Toborek przedstawił życiorys gen. Stanisława Sojczyńskiego.

Red Tadeusz  Płużański z Fundacji Łączki Powązkowskiej. Przedstawił problemy związane z ekshumacją bohaterskich Żołnierzy Niezłomnych. W tej sprawie władze III RP , łącznie z prezydentem Bronisławem Komorowskim robią najróżniejsze przeszkody w pracach ekshumacyjnych. Skandalem są nagrobki bandytów z PRL stojące w miejscu pochówków Żołnierzy Wyklętych. Tymczasem zbrodniarza z PRL w rodzaju Wojciecha Jaruzelskiego i innych, chowa się z najwyższymi ceremoniałami wojskowymi! Archeolog p. A. Nowakowski przedstawił nieudane poszukiwania szczątków "Warszyca " na ogromnym, piaszczystym obszarze dawnego poligonu wojskowego na Brusie, na obrzeżach

Klamrą zamykającą Obchody Rocznicy śmierci "Warszyca " była wystawa w katedrze poświęcona Żołnierzom Niezłomnym, zorganizowana przez łódzki IPN.

Władysław Trzaska - Korowajczyk

Copyright © 2017. All Rights Reserved.