Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jan Gać - BEATA SZYDŁO W AMERYCE

Podczas kwietniowego pobytu premier rządu RP w USA Pani Beata Szydło zapragnęła spotkać się z Polonią amerykańską, do czego doszło w sobotę 23 kwietnia 2016 roku w Amerykańskiej Częstochowie, w Doylestown w stanie Pensylwania. Spotkanie składało się z czterech części.

W pierwszej kolejności została odprawiona uroczysta Msza św. o godzinie 11:00, celebrowana przez biskupa Fromborka w asyście kilkudziesięciu kapłanów, w obecności ponad dwóch tysięcy wiernych. Homilię wygłosił przeor polskich paulinów w USA, na zakończenie głos zabrał w krótkiej, płomiennej mowie celebrans podkreślając zaistnienie w Polsce znamion cudu, kiedy świadoma część społeczeństwa polskiego wybrała na prezydenta Andrzeja Dudę i władzę oddała w ręce obecnej ekipy rządowej, mogącej uratować Polskę.

Po Mszy św. Panią Premier oprowadzali po przyległym do kościoła terenie dwaj paulini, objaśniając dzieje tego największego i najważniejszego w Ameryce sanktuarium polskości. Towarzyszący zwiedzaniu nieprzebrany tłum rodaków wolnym krokiem wkroczył pod odlany w brązie pomnik Husarza - dzieło Andrzeja Pityńskiego - pomnik ustawiony pośrodku cmentarza wojskowego, liczącego obecnie ponad dwa tysiące równych, białych krzyży wojennych, znaczących groby polskich weteranów walczących w różnych wojnach i na różnych frontach o wolność i suwerenność Polski. Kolejnymi stacjami na cmentarzu były trzy pomniki, odsłonięty w szóstą rocznicę katastrofy w Smoleńsku kamień, popiersie generała Władysława Andersa i popiersie Ignacego Paderewskiego, którego serce zdeponowane w urnie spoczywa w przedsionku kościoła.

Trzecim punktem spotkania było przemówienie Pani Premier w kafeterii sanktuarium w obecności kilkuset słuchaczy. W sposób spokojny, rzeczowy, kompetentny, ale zdecydowany przedstawiła Pani Premier założenia swojego rządu, podkreślając nie tylko aspekt ekonomiczny, ale przede wszystkim demograficzny, jak jest on ważny dla przyszłości i pomyślności Polski. A jest on istotny w kontekście zaniedbań z ostatnich lat, wręcz dewastacji państwa i kraju, z czego należy wychodzić konsekwentnie i całościowo wbrew oporowi tych, którzy niemal przyczynili się do upadku Polski,  a teraz na różne sposoby jej szkodzą. Dlatego tak ważna jest wyrozumiała i aktywna postawa amerykańskiej Polonii, do której Pani Premier apelowała o wsparcie, podkreślając, iż rząd zrobi wszystko, by Polonia i Polacy mieszkający i żyjący poza krajem mogli odnaleźć swój dom w Polsce bez względu na ich osobiste decyzje co do miejsca pobytu. Przemówienie było wielokrotnie przerywane aplauzem i owacją na stojąco.

Wreszcie doszło do spontanicznych, serdecznych i bezpośrednich spotkań Beaty Szydło z Polakami, przynajmniej z tymi, którym udało się przebić przez nieprzebrany tłum i zbliżyć  do Pani Premier. Było to ważne spotkanie Pani Beaty Szydło z Polakami w Amerykańskiej Częstochowie, zapewne wejdzie ono do annałów sanktuarium, odwiedzanego nawet przez amerykańskich prezydentów, Lyndona B. Johnsona i Ronalda Reagana. I umocni Polaków w Stanach Zjednoczonych. Ale też odwrotnie, Pani Premier otrzymała z ich strony wiarygodne i szczere poparcie w wysiłkach rządu ku naprawie Rzeczypospolitej.

Jan Gać (obecny na spotkaniu)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.