Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Adam Świątek - Ile jest bibliotek w Pana okręgu wyborczym?

Zapytałem niedawno jednego z prominentnych posłów rządzącej obecnie koalicji, ile jest w jego okręgu wyborczym bibliotek. Rozmówca się żachnął , dlaczego takie prozaiczne - dla niego- pytanie otrzymuje. Spojrzał jednak do kalendarza, okazało się, że ma trochę czasu do następnego ważnego spotkania i zaproponował kawę. I potoczyła się rozmowa i to dość wartko. Bo panie pośle, wspólnota rodzi się z kultury. Warto odnieść się do słynnego wystąpienia Jana Pawła II w UNESCO. Kiedy to na jednym z najważniejszych światowych areopagów nasz Wielki Rodak pokazał, jak to nasz naród przetrwał dzięki kulturze. A biblioteka lokalna jest poniekąd sercem tej lokalnej kultury. I obecna formacja rządząca, która postawiła sobie jako zadanie odbudowanie i budowanie wspólnoty narodowej nie może przejść obojętnie obok bibliotek, które pozostają w służbie budowania tej lokalnej wspólnoty. Dzisiejsze biblioteki – to  nie tylko wypożyczalnia książek, ale to także szeroka propozycja różnorodnych spotkań, wystaw, konkursów.

Biblioteki – to także polityka zakupów książek i czasopism. Wiele razy „jak było za króla Ćwieczka – tak i jest obecnie”, czyli często wątpliwej wartości pozycje, wśród których można spotkać, kupowane za publiczne pieniądze, poradniki wróżbiarskie. A ponieważ nasza rozmowa toczyła się przed 9 maja – czyli przed Dniem Europy, pozwoliłem sobie zapytać mego rozmówcę, gdzie można ew. wypożyczyć znakomitą publikację pt. „Twórcy zjednoczonej Europy”, poświęconą Ojcom Założycielom, z których dwóch jest kandydatami na ołtarze. Jeżeli młodzież nie będzie miała dostępu  do tego typu publikacji – to potem na pytanie, kto jest twórcą zjednoczonej Europy wymienia dwóch – trzech obecnych liberalnych polityków. I to jest grzech zaniedbania, z którego polityk winien się spowiadać. Bo nie zadbał o to, aby młodzież mogła rzetelnie poznać życie i dzieło . Schumana, A. de Gasperiego,
K. Adenauera i o co tym ludziom chodziło w powojennej Europie. I trzeba pokazać, że przed Wspólnotą Węgla i Stali była wspólnota modlitwy. I trzeba pokazać i to, jak wspólnie oddawali się modlitwie w benedyktyńskim klasztorze.

Dość często dziś na ustach polityków pojawia się hasło „dobra zmiana”. Ale jej urzeczywistnienie będzie miało miejsce wtedy, gdy choć trochę zmieni się człowiek,współobywatel. Jeżeli pojawi się w nim nastawienie, że pragnie dołożyć „coś z siebie” do tej „dobrej zmiany”. Dobrej zmiany w zakresie polityki zakupów wartościowych książek i czasopism, dobrej zmiany w zakresie przyjmowania odpowiedzialności za kształt lokalnej kultury. Dużym wydarzeniem będzie to, gdy pod przewodnictwem lokalnego przywódcy,a takim jest poseł czy senator danej ziemi, okręgu wyborczego, zbiorą się bibliotekarze,aby w duchu „dobrej zmiany” pogłębiać pracę organiczną. To, panie pośle, ile jest w pana
okręgu wyborczym bibliotek? Bo w nich bije siła wspólnoty.

W politykach prawicowych pragnie się widzieć mistrzów budowania wspólnoty.
Ta sprawność jest dziś tak bardzo potrzebna. Ale ona rodzi się z głębi ducha. I to politycy każdego szczebla potrzebują „wyobraźni wspólnoty”.

A ponadto uważam, że zjednoczona prawica winna się dużo wspólnie modlić,i to na kolanach, zachowywać posty i dawać jałmużny.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.