Wydarzenia i informacje

Obrony asymetryczne

Podstawą pracy dziennikarza w krajach cywilizowanych jest możliwie bezpieczny i wolny dostęp do informacji, niezależnie od redakcji dla której przygotowuje materiał. Pamiętamy akcje, szeroko nagłaśniane medialnie, w obronie redaktora z Polic, skazanego prawomocnym wyrokiem sądu za zniesławienie lokalnego prominenta.

Jesteśmy zdziwieni i zasmuceni faktem, iż do tej pory nie zarejestrowaliśmy równie powszechnych głosów oburzenia i protestu, piętnujących zachowanie lidera SLD w Bełżycach, który zaatakował dziennikarza TV Trwam (co uwidoczniła kamera), „przygotowującego materiał o zaklejaniu przez postkomunistę ogłoszeń wyborczych prawicowego kontrkandydata”. Dziennikarz został pobity a kamera zniszczona – jak wynika z doniesienia prasowego.

Tak ewidentnie jednoznaczna sytuacja czynnego ograniczania możliwości wypełniania obowiązków zawodowych, powinna być natychmiast szeroko napiętnowana, a stosowne organa ścigania i wymiaru sprawiedliwości wykazać swoim zachowaniem, iż żadne koneksje nie uchronią, przed takimi czynami.

Apelujemy do panów ministrów Ludwika Dorna i Zbigniewa Ziobro o stosowne reakcje, a do koleżanek i kolegów ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, do Stowarzyszenia Wolnego Słowa o wsparcie. Nie możemy pozwolić, aby kryteria zainteresowania takimi przypadkami, wynikały z sympatii bądź antypatii do danego medium.

Marcin Paszkowski – Przewodniczący Zarządu Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Anna T. Pietraszek – Przewodnicząca Sekcji Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Telewizji Polskiej

 

 Łódź -Warszawa, 6 grudnia 2006r.