Katyń 1940-2010

Jak doszło do tragedii w Smoleńsku? Szokujące ustalenia podkomisji

Rozdrobnione fragmenty narządów wewnętrznych przed śladami pierwszego uderzenia Tu-154 w ziemię

Antoni Macierewicz na VII Nadzwyczajnym Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” ujawnił, że na rejestratorze CVR, czyli „czarnej skrzynce” rejestrującej dźwięki z kokpitu, nagrał się dźwięk eksplozji z Tu-154. "W końcowym raporcie podkomisji smoleńskiej znalazły się także przełomowe ustalenia - wynika z informacji "Gazety Polskiej". Chodzi m.in. o wnioski z analizy rozrzutu i zniszczenia ciał ofiar katastrofy.

Jak ustaliła "GP" - w końcowym raporcie znalazła się też analiza rozrzutu i zniszczenia ciał ofiar katastrofy, a dane, jakie zebrała podkomisja, są wstrząsające. Otóż ponad 1/3 ofiar nosiła ślady licznych i poważnych oparzeń, z czego większość znajdowała się poza pożarem naziemnym, nawet w odległości ponad 50 metrów.

U bardzo wielu osób stwierdzono występowanie ciał obcych wbitych w ciało - odłamków poszycia, szkła, a nawet fragmentów stalowego łożyska. Ciała pasażerów tzw. trzeciej salonki rozrzucone były na przestrzeni całego wrakowiska, czyli na długości ponad 100 m.

I rzecz najistotniejsza: rozdrobnione fragmenty ciał pasażerów, w tym elementy narządów wewnętrznych  (np. tchawica z fragmentami oskrzela, kawałek jelita, kość udowa...), znajdowały się jeszcze przed śladami pierwszego uderzenia Tu-154 w ziemię. Jak ustaliliśmy - z analizy umieszczonej w końcowym raporcie smoleńskim wynika, że w tej części wrakowiska (pierwszej od strony nalotu) były TYLKO, prócz wspomnianych części narządów wewnętrznych, rozerwane szczątki górnych części korpusów i fragmenty kończyn - chodziło przy tym wyłącznie o ofiary znajdujące się w trakcie lotu w kuchni, w salonie nr 3 i w przedziale pasażerskim. To środkowa i tylna część samolotu. To nowy dowód na to, że przyczyną tragedii 10 kwietnia 2010 r. musiała być eksplozja.

Obejrzyj nagranie z wystąpienia marszałka seniora Sejmu RP.

https://vod.gazetapolska.pl/25420-jak-doszlo-do-tragedii-w-smolensku-szokujace-ustalenia-podkomisjiwystapienie-macierewicza