II Konferencja KSD

Powitanie red. Zygmunt Chabowski

Szanowni Państwo!
Mam przyjemność rozpocząć naszą konferencję. Cieszę się, że po raz drugi spotykamy się w gościnnych progach Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, by uczestniczyć w kolejnej konferencji z cyklu „Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem", która w tym roku jest zatytułowana „W obronie godności". Witam Państwa bardzo serdecznie i do wszystkich kieruję pozdrowienie - Szczęść Nam Boże! Szczególnie ciepło i z serca przepełnionego wdzięcznością witam księdza biskupa Adama Lepę, ojca chrzestnego naszej konferencji, tak pierwszej jak i obecnej, patrona duchowego i opiekuna Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Witamy serdecznie Ekscelencjo!
Witam wszystkich przybyłych gości. Ze szczególną estymą i radościa witam obecnego wśród nas pierwszego wiceprezydenta Miasta Łodzi - Pana Włodzimierza Tomaszewskiego, który reprezentuje prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. Pozdrawiam wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, reprezentanta władzy uchwałodawczej, Pana Mariana Papisa - redaktora i naszego wypróbowanego Przyjaciela. Witam Wszystkich i dziękuję za przyjęcia zaproszenia.

Drodzy Państwo!
Hasłem i tematem tegorocznej konferencji jest obrona godności. Chodzi oczywiście o godność zawodu dziennikarza, czy szerzej ludzi mediów, ale również o ochronę godności odbiorców informacji i wszelkich materiałów, produktów pracy dziennikarzy. Innymi słowy chodzi o godność nas wszystkich, jako że wszyscy czytamy prasę, słuchamy radia i oglądamy telewizję. Zalew informacji jest ogromny i przyczynia się do degeneracji świadomości społecznej i kreowania postaw nieuzględniających wartośći chrześcijańskich. Stąd - jak powiedział ksiądz Arcybiskup w swojej homilii - musimy rozpoznawać znaki czasu, aby podejmować właściwe działania i skutecznie organizować ochronę.
Proszę Państwa!
Za chwilę na ten temat o rozpoznawaniu znaków czasu i o idei, która nam przyświecała w zorganizowaniu tej konferencji, będzie mówił sekretarz Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy - Krzysztof Nagrodzki. Teraz zaś proszę o zabranie głosu gospodarza miejsca, rektora Wyższego Seminarium Duchownego, ks. dr Janusza Lewandowicza.