Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

III Konferencja KSD

JE ks.bp dr Adam Lepa: KOMPROMIS – JAKI?

Słowo JE Biskupa Adama Lepy, skierowane do uczestników konferencji poprzez folder.

Bp Adam Lepa: KOMPROMIS – JAKI?

Jest to trzecia z kolei refleksja nad dylematem ludzi mediów „prawda czy kłamstwo?” Tym razem intelektualny spór będzie dotyczył „granic kompromisu”. Zarówno organizatorzy konferencji jak i zaproszeni goście podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, co powinno wyznaczać granice ważnych kompromisów człowieka.

Dotychczasowe konferencje dowiodły, że ich uczestnicy zdolni są dogłębnie odpowiedzieć na pytania, dotyczące misji dziennikarza. Podejmują przy tym zagadnienia niepopularne, stanowiące często medialne tabu. Odnoszą się też do różnych przejawów poprawności politycznej, która dziś stała się formą bezwzględnej cenzury, prowadzi do konformizmu i marginalizuje poczucie prawdy. Buduje więc klimat sprzyjający łatwemu podejmowaniu różnych kompromisów, również tych, które są moralnie nie do przyjęcia.
Jan Paweł II przestrzegał przed zawieraniem kompromisów, które prowadzą do „ideologicznego laicyzmu”, do „wolności bez prawdy”, do „cynicznego hedonizmu”, do „milczącej apostazji” czy zachęcają do „kupczenia prawdą”.
Dziś kreuje się w mediach „postępowy” model „człowieka kompromisu”, który w imię fałszywie pojętej tolerancji i pod wpływem doraźnej koniunktury nie widzi przeszkód w zawieraniu niebezpiecznych kompromisów w dziedzinie moralności, religii i polityki. Tymczasem społeczeństwo nie rozwinie się we właściwym kierunku, gdy zabraknie w nim osobowości charyzmatycznych, które potrafią być bezkompromisowe w bronieniu życia ludzkiego, w służbie dla dobra wspólnego i w szukaniu prawdy.
W formułowaniu odpowiedzi na pytanie „jaki kompromis?” nie wystarcza sama wiedza czy sztuka dyplomacji. Zawsze jest wtedy niezastąpione sumienie, spełniające funkcję busoli, która najpewniej wskazuje na granice kompromisu i potrafi uchronić przed ich przekroczeniem.

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.