Polecane

Tadeusz Płużański-W Gibraltarze

30 listopada 1942 roku liberator z gen. Władysławem Sikorskim na pokładzie, lecący z Montrealu do Waszyngtonu, musiał awaryjnie lądować z powodu zatrzymania pracy wszystkich silników. To jedna z prób zgładzenia polskiego premiera i Naczelnego Wodza.

Sikorski dostawał również ostrzeżenia o planowanym zamachu w Gibraltarze, co ostatecznie dokonało się 4 lipca 1943 roku, kiedy generał wracał do Londynu z sześciotygodniowej inspekcji wojsk na Bliskim Wschodzie. Sprawcami mogli być Sowieci, Niemcy, Brytyjczycy.

Najwięcej tropów wskazuje na tych ostatnich, którzy w przeprowadzeniu zamachu mogli posłużyć się również polskimi rękami.
Rząd brytyjski do dziś nie chce ujawniać dokumentów tragedii. Brytyjczycy – zgodnie ze swoim prawem – mogą utajniać archiwalia nawet na czas nieokreślony ze względu na ochronę tajemnicy państwowej.
Zapowiadali jednak, że dla dokumentów o tragedii gibraltarskiej zrobią wyjątek i ujawnią je w 1993 roku. Z sobie tylko znanych powodów rząd JKM przedłużył jednak klauzulę tajności na następne 50 lat, do 2043 roku.
Nawet jeśli Brytyjczycy są niewinni, dlaczego ukrywają prawdę? Kompromitujący byłby dla nich sam fakt, że zabójstwa dokonano na należącym do nich terytorium, do tego ściśle strzeżonym.

Czy mogło do niego dojść choćby bez ich wiedzy?

Według oficjalnej wersji nikt poza czeskim pilotem Edwardem Prchalem nie przeżył.
Nie znaleziono pięciu ciał, w tym córki generała, Zofii Leśniowskiej.
Ktoś widział ją w 1945 roku w sowieckim łagrze.
Jeden z angielskich sierżantów, który oglądał wypadek przez lornetkę, zobaczył człowieka idącego po skrzydle samolotu, który następnie zsunął się do wody. Mógł to być drugi pilot William „Kipper” S. Herring, Kanadyjczyk z pochodzenia.

W tym czasie w Gibraltarze przebywał sowiecki dyplomata Iwan Majski, a przede wszystkim Kim Philby, szef brytyjskiego wywiadu na Półwysep Iberyjski, jednocześnie agent Moskwy.
Ale jeśli brał udział w zamachu, to na czyj rozkaz?
A może to była wspólna akcja wywiadów?
4 lipca 1963 roku – w 20. rocznicę tragedii w Gibraltarze – Philby’emu nadano uroczyście obywatelstwo sowieckie.

Tadeusz Płużański

za:niezalezna.pl