Polecane

Papież Leon XIV zgasił Tuska i Sikorskiego. „Należy szanować konstytucję”.

Ależ mieliśmy dzisiaj dwa mocne wystąpienia papieża Leona XIV! Najpierw w sposób zdecydowany zgasił donosicieli z koalicji 13 grudnia, którzy poskarżyli się na biskupa Meringa i biskupa Długosza, a potem w przemówieniu do polityków, Papież powiedział im wprost: zachodnie społeczeństwa są wypaczone i muszą wrócić do Chrystusa!



W połowie lipca polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie zaprotestowało wobec wypowiedzi dwóch biskupów. Chodzi o biskupa Wiesława Meringa, który powiedział, że Polską rządzą ludzie określający samych siebie jako Niemców. Oraz o biskupa Antoniego Długosza, który – według MSZ – podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca publicznie poparł Ruch Obrony Granic Roberta Bąkiewicza.

Polska dyplomacja przesłała Stolicy Apostolskiej specjalny protest dyplomatyczny, tak zwane demarche, co samo w sobie było kuriozalne i niesmaczne. Polski rząd postanowił bowiem poskarżyć się – albo donieść, jak kto woli – na własnych obywateli do papieża. I dzisiaj koalicja 13 grudnia dostała odpowiedź od Stolicy Apostolskiej. I to z pewnością nie taką, jakiej się spodziewali.

Watykan napisał bowiem tak: „Stolica Apostolska podtrzymuje chęć pełnego poszanowania podstawowego prawa obywateli polskich do wyrażania swoich opinii, gwarantowanego przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej”.

Innymi słowy: Biskupi mają prawo wypowiadać się tak, jak chcą, a Sikorski i Tusk nie są od cenzurowania. Co więcej, Stolica Apostolska nie przeprosiła, ani nawet nie „wyraziła ubolewania” z powodu tej sytuacji, co by w języku dyplomatycznym oznaczało, że się nie zgadzają z polskimi biskupami. Nie, Leon XIV ustami swoich urzędników powiedział koalicji 13 grudnia, że ma zacząć szanować konstytucję Polski, a nie cenzurować biskupów.

To wspaniałe wieści z Rzymu. Ale to nie koniec. Przeczytajcie teraz, co Papież bezpośrednio powiedział do polityków z Francji, których dzisiaj przyjął:

„Powrócicie do waszych codziennych obowiązków umocnieni nadzieją, lepiej przygotowani, aby działać na rzecz budowy świata bardziej sprawiedliwego, bardziej ludzkiego i bardziej braterskiego, który nie może być niczym innym, jak światem głębiej przenikniętym Ewangelią. Wobec wszelkich wypaczeń, jakie przeżywają nasze zachodnie społeczeństwa, jako chrześcijanie nie możemy uczynić nic lepszego, niż zwrócić się ku Chrystusowi i prosić Go o pomoc w wypełnianiu naszych obowiązków.

Dlatego wasza pielgrzymka jest czymś więcej niż osobistym wzbogaceniem; ma wielkie znaczenie i wielką wartość dla mężczyzn i kobiet, którym służycie. Tym bardziej zasługuje na uznanie, że we Francji, z powodu laickości często błędnie rozumianej, nie jest łatwo wybranemu przedstawicielowi działać i decydować w pełnej zgodności ze swoją wiarą w sprawowaniu odpowiedzialności publicznych.

Zbawienie, jakie Jezus przyniósł przez swoją śmierć i zmartwychwstanie, obejmuje wszystkie wymiary życia ludzkiego: kulturę, gospodarkę i pracę, rodzinę i małżeństwo, poszanowanie godności ludzkiej i życia, zdrowie, a także komunikację, edukację i politykę. Chrześcijaństwo nie może się sprowadzać do prywatnej pobożności, ponieważ oznacza sposób życia społecznego, który przenika miłość do Boga i bliźniego, który w Chrystusie nie jest już wrogiem, ale bratem” – powiedział Papież Leon XIV.

Piękne i zdecydowane słowa papieża Leona XIV, który wrócił z wakacji w Castel Gandolfo i od razu wziął się mocno do roboty. To bardzo dobry znak na przyszłe miesiące i cały pontyfikat.

Adam Sosnowski

za:bialykruk.pl