Marszałek województwa lubelskiego rozważa zaskarżenie wyroku WSA dotyczącego stanowiska ws. LGBT

Marszałek województwa lubelskiego rozważa zaskarżenie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, które dotyczy unieważnienia stanowiska sejmiku w sprawie LGBT z 2019 r.
Sprawa wróciła do WSA po wcześniejszym rozstrzygnięciu Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku, bo chcemy się dokładnie z nim zapoznać. Od tego uzależniamy dalsze nasze działania” – skomentował rzecznik marszałka Remigiusz Małecki, odnosząc się do możliwości zaskarżenia orzeczenia do NSA.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił w poniedziałek stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z 25 kwietnia 2019 r. „w przedmiocie wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”. Sprawa wróciła do WSA po wcześniejszym rozstrzygnięciu Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Po raz pierwszy – w lutym 2021 r. – lubelski WSA odrzucił skargę bez merytorycznego badania uznając, że stanowisko nie dotyczy sprawy z zakresu administracji publicznej i dlatego nie podlega właściwości WSA. NSA uwzględnił jednak skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich i zwrócił mu sprawę do ponownego zbadania, tym razem od strony merytorycznej.

Podobna sytuacja dotyczy „stanowiska Rady Powiatu Ryckiego w sprawie powstrzymania ideologii gender i LGBT” z 30 kwietnia 2019 r.

W poniedziałek – po ponownym zbadaniu spraw – Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że skargi RPO zasługują na uwzględnienie. Jak zaznaczyło Biuro RPO, sąd uznał, że uchwały te m.in. „zostały podjęte bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa, wykraczają poza zakres kompetencji i zadania organów, które je podjęły, bezsprzecznie dyskryminują osoby LGBT oraz przedstawiają społeczność osób LGBT jako stanowiącą zagrożenie dla wspólnoty samorządowej”.

Wyroki są nieprawomocne i te rozstrzygnięcia WSA – tym razem merytoryczne – można jeszcze zaskarżyć do NSA.

za:pch24.pl