Pod wpływem brutalnych gier wideo zmieniają się obszary funkcji kognitywnych mózgu

Naukowcy pracujący w zespole dr. Yang Wang z Indiana University School of Medicine wskazali istnienie bezpośredniego związku pomiędzy graniem w brutalne gry wideo a zmianami w regionach mózgu związanymi z funkcjami kognitywnymi i kontrolą emocji. “Kontrowersje na temat tego czy gry wideo są potencjalnie niebezpieczne, były obecne przez wiele lat” – powiedział Wang. “Po raz pierwszy odkryliśmy, że losowo dobrane młode osoby wykazały niższą aktywację specyficznych obszarów czołowych mózgu po tym jak w swoich domach grali przez 7 dni w brutalne gry wideo.”

Badanie objęło 28 zdrowych młodych mężczyzn w wieku od 18-29 lat, którzy nie grali często w brutalne gry wideo. Badanych podzielono na dwie grupy. Członkowie pierwszej grupy grali następnie w gry przez 10 godzin dziennie przez okres siedmiu dni, natomiast druga grupa nie grała w gry na przestrzeni tego samego czasu.

Każdy z 28 mężczyzn przeszedł badanie MRI (magnetyczny rezonans mózgu) na początku badania i na jego końcu.

“Wyniki wykazały, że brutalne gry wideo mają długotrwały efekt na funkcjonowanie mózgu.” – powiedział Wang. “Zmiany te mogą mogą przenieść się na zmianę zachowań po długich okresach grania w brutalne gry wideo.”

Wyniki badań zostały zaprezentowane na corocznym spotkaniu Radiological Society of North America.

Podobne badania przeprowadził duży zespół dr. Simone Kuhn z Charite University Medicine w Berlinie, którzy przyjrzeli się 154 berlińskim dzieciom w wieku szkolnym. Dzieci podzielono na dwie grupy: w jednej grupie znalazły się dzieci, które rzadko grały w gry wideo (średnio około 4 godzin tygodniowo), a w drugiej znalazły się dzieci grające często w gry (około 21 godzin tygodniowo).

Kiedy dzieci, które często grały w gry, poddano badaniom MRI, wykryto, że w drodze korowo-rdzeniowej przedniej ich mózgu (ventral striatum) znajduje się więcej substancji szarej.

“Ventral striatum jest zwykle związana ze wszystkim, co przynosi przyjemność.” – powiedział w oświadczeniu dr Kuhn. “Dla przykładu, z jedzeniem i nagrodami pieniężnymi. Jest również związana z niektórymi nałogami. Jeśli na przykład pokażesz palaczom papierosy, ventral striatum uaktywnia się.” – dodał dr Kuhn.

upi.com

za: http://www.bibula.com/?p=48639 (kn)