Radio Plus na minusie?

- To będzie zupełnie inne radio, o ile w ogóle będzie – żalą się anonimowo pracownicy w rozmowie z prawy.pl.

W poniedziałek 8 kwietnia z samego rana ma wystartować nowa ramówka. Jak dowiedział się portal prawy.pl ze źródeł zbliżonych do nowego właściciela marki Radio Plus – Grupy Radiowej TIME – w głównej mierze będzie dominowała muzyka z gatunku Disco Polo, ograniczona zostanie ilość wejść na żywo ze studia oraz programy lokalne. Z pracą w Radiu Plus już pożegnało się kilkanaście osób, w tym na kierowniczych stanowiskach. Cięcia dotyczą pracowników newsroomu oraz autorów popularnych audycji.

Do niezbędnego minimum została ograniczona także ilość czasu przeznaczonego na programy katolickie. Zniknąć ma między innymi program z udziałem ks. Piotra Pawlukiewicza „Katechizm Poręczny”.

Od początku tego tygodnia za kształt programu odpowiada Grupa Radiowa TIME, spółka zorganizowana przy Zjednoczonych Przedsiębiorstwach Rozrywkowych. Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe S.A. (ZPR S.A.) to firma znana przede wszystkim z sieci kasyn w Polsce. W branży hazardowej działa od 1973 roku – m.in. projektuje oraz produkuje zaawansowane technologicznie automaty do prowadzenia gier oraz systemów dodatkowych wygranych. Szefem ZPR jest Zbigniew Benbenek, zeznający przed sejmową komisją hazardową w 2010 roku.

ZPR S.A. należy do grupy kapitałowej ZPR w skład której wchodzi kilku znanych w Polsce operatorów kasyn i salonów gier. W skład spółki ZPR S.A. wchodzą także stacje radiowe takie jak Radio ESKA, VOX FM, czy Radio WaWa. Częścią grupy ZPR jest także wydawnictwo Murator S.A. wydające tabloid „Super Ekspres” oraz 12 innych tytułów wyspecjalizowanych.

Przeciw zmianom dyrektorzy większości anten diecezjalnych protestują, które są właścicielami koncesji radiowych. Głos w tej sprawie zabrał m.in. ks. abp. Sławoj Leszk-Głódź, metropolita gdański. W oświadczeniu przekazanym na ręce nowego inwestora podkreśla jednoznaczny sprzeciw wobec jakichkolwiek zmian programowych. Oto treść dokumentu w całości:„Szanowni Państwo,

Pragnę poinformować, że jak dotąd nie wyraziłem aprobaty dla nowego formatu muzycznego sieci rozgłośni katolickich Radio Plus, określanego jako „disco”.

Na naszym lutowym spotkaniu w Gdańsku umówiliśmy się, że przekazanie stronie kościelnej pełnej nowej oferty programowej nastąpi w formie pisemnej. Dotyczyło to m. in. formatu muzycznego oraz umowy o współpracy pomiędzy zaangażowanymi inwestorami. Powyższe treści do tej pory nie zostały mi udostępnione.

W tej sytuacji wyrażam jednoznaczny sprzeciw wobec jakichkolwiek zmian programowych, do chwili uzgodnienia ich z podmiotami kościelnymi stanowiącymi sieć Radia Plus. Niepodjęcie rozmów traktować będę jako jednostronne zerwanie naszych dotychczasowych umów.Pozostaję z szacunkiem,

+ Sławoj Leszek Głódź

Arcybiskup Metropolita GdańskiW podobnym tonie wypowiedział się także ks. Jacek Wieczorek, Prezes Spółki Producenckiej Plus Polska.

Jako Rada Programowa sieci rozgłośni katolickich Radio Plus nie wyrażamy zgody na proponowane przez inwestora zmiany, których wprowadzenie planowane jest w dniu 8 kwietnia 2013 r.

W szczególności, mając w tym względzie jednoznaczne wsparcie Księży Kardynałów, Arcybiskupów, Biskupów i Prowincjała Zgromadzenia Ducha Świętego, nie wyrażamy zgody na zmianę formatu muzycznego o ogólnym kierunku „disco”. Ten rodzaj muzyki, a nade wszystko zawarte w nim treści, nie licują z przesłaniem Słowa, które realizujemy w swoich rozgłośniach.

Podobnie nie wyrażamy aprobaty dla proponowanych zmian ograniczających lokalność naszych rozgłośni. W zaistniałej sytuacji żądamy wstrzymania realizacji nowej ramówki i formatu muzycznego, aż do ustalenia konsensusu ze stroną kościelną, pełnoprawnym właścicielem naszych rozgłośni.

Jesteśmy zdumieni trybem podjętych zmian, w najmniejszym stopniu nie uwzględniającym stanowiska Kościoła Katolickiego w Polsce, co w bardzo poważnym stopniu podważa zasady dotychczasowej współpracy inwestorów z podmiotami kościelnymi.

Niniejszym rozpoczyna się kolejna walka o wolność mediów w Polsce. Tym razem to walka o wolność ale w granicach pewnej enklawy. Szkoda, że nawet tyle nie należy się katolickim mediom.

Michał Polak

Źródło: Portal Prawy.pl: http://prawy.pl
--
za: Biuro Prasowe Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy