Wojewoda przeciw życiu

Według wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, uchwała Rady Powiatu Wołomińskiego zmieniająca Statut Szpitala Powiatowego w Wołominie jest nieważna i została wstrzymana.

26 czerwca br. Rada Powiatu Wołomińskiego dokonała zmiany statutu miejscowego szpitala powiatowego przez dodanie informacji o tym, że placówka ta w swojej działalności będzie kierować się zasadą ochrony życia ludzkiego. Wojewoda mazowiecki skontrolował wspomnianą zmianę i stwierdził, że jest ona niezgodna z prawem. Jacek Kozłowski podpisał rozstrzygnięcie nadzorcze i stwierdził nieważność tego zapisu.

W ramach ustaw o samorządzie powiatowym, gminnym i wojewódzkim wojewoda sprawuje nadzór prawny nad samorządami i jest zobowiązany badać podjęte przez nie uchwały. Wojewoda sprawdza, czy dana uchwała nie narusza powszechnie obowiązujących przepisów – nie kontroluje ich celowości, gospodarności czy rzetelności.

– Stanowisko wojewody mazowieckiego odczytuję jako decyzję polityczną. Zapoznałem się z jego opinią i nie znajduję merytorycznych argumentów, które pozwoliłby na uchylenie tej uchwały. Jest ona zgodna z polską Konstytucją i to jest dla nas najważniejsze. Natomiast jeżeli wojewoda stwierdza jej niezgodność z ustawą o planowaniu rodziny, to trzeba się zastanowić nad konstytucyjnością tej ustawy. Jak wiemy, Konstytucja RP gwarantuje prawną ochronę życia każdego człowieka i my na tej podstawie dodaliśmy zapis do statutu naszego szpitala mówiący o tym, że chcemy chronić każde życie ludzkie – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Piotr Uściński, starosta wołomiński.

Piotr Uściński podkreśla, że powiat wołomiński zamierza odwołać się od decyzji wojewody mazowieckiego po dokładnym zapoznaniu się z przytoczonymi przez niego argumentami. – Niestety obecnie coraz częściej obserwujemy nagonki na inicjatywy mające na celu ochronę życia. Oceniam to jako przejaw cywilizacji śmierci, o której mówił św. Jan Paweł II. W sytuacji, kiedy nie pozwala się ludziom na postępowanie zgodne z własnym sumieniem, mamy do czynienia z totalitaryzmem – dodał starosta wołomiński.

W przypadkach, gdy wojewoda stwierdza, że zapisy uchwały są niezgodne z prawem, wydaje tzw. rozstrzygnięcie nadzorcze, które wstrzymuje jej wykonanie. Rozstrzygnięcie może stwierdzać nieważność uchwały w części lub całości; można się od niego odwołać, składając skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

za:www.naszdziennik.pl/polska-kraj/87669,wojewoda-przeciw-zyciu.html

***

Jaki wojewoda takie decyzje...


k