List do prezesa TVP ws. bluźnierczego filmu

„Przeniesiona na ekran, powieść przedstawia Mesjasza jako niezrównoważonego cieślę, targanego przez emocje, pokusy oraz grzechy./.../ Oblicze Zbawiciela odziera się z boskości i ludzkiej godności”
/.../ TVP Kultura w Wielki Czwartek – w dodatku, w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II – wyemitowała ten film.

Parlamentarzyści PiS-u protestują w sprawie emisji w TVP bluźnierczego filmu Martina Scorsese „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. Emisja tego filmu miała miejsce na antenie TVP Kultura w Wielki Czwartek.

W liście do prezesa TVP Juliusza Brauna parlamentarzyści Anna Sobecka i Barbara Bubula domagają się zaprzestania w przyszłości podobnych praktyk.

„Przeniesiona na ekran, powieść przedstawia Mesjasza jako niezrównoważonego cieślę, targanego przez emocje, pokusy oraz grzechy. W tradycyjnym nauczaniu chrześcijańskim Chrystus nigdy nie dopuścił się najmniejszego grzechu. Oblicze Zbawiciela odziera się z boskości i ludzkiej godności” – czytamy w liście.

Wyemitowanie tego filmu było wyjątkowym atakiem na katolików, te praktyki muszą się skończyć – mówi poseł Anna Sobecka.

- TVP Kultura w Wielki Czwartek – w dodatku, w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II – wyemitowała ten film. Jest to przekroczenie zasad, którymi powinna kierować się Telewizja Polska. Z ogromnym niepokojem obserwuję dziś zjawisko przekształcania polskiej kultury narodowej po to, by usunąć z życia publicznego Pana Boga. Coraz częściej widać, że instytucje państwowe, które jak wiadomo opłacane są z podatków obywateli, przeciwstawiają się tradycji oraz tożsamości narodowej – stwierdza poseł Anna Sobecka.   

Poseł dodaje, że Telewizja Publiczna, powinna służyć społeczeństwu i propagować treści o istotnym znaczeniu dla kultury narodowej, która w naszym przypadku jest mocno zakorzeniona w chrześcijaństwie – dodaje poseł Anna Sobecka.

Poniżej zamieszczamy list:

Toruń, dn. 10 kwietnia 2015 r.POSEŁ NA SEJM RP

ANNA ELŻBIETA SOBECKA
BARBARA BUBULA

Szanowny Pan
Juliusz Braun
Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.

Szanowny Panie Prezesie!

Z wielkim oburzeniem przyjęłyśmy informację o emisji na antenie TVP Kultura w Wielki Czwartek bluźnierczego filmu w reżyserii Martina Scorsese „Ostatnie kuszenie Chrystusa”. Przeniesiona na ekran, powieść greckiego pisarza Nikosa Kazantzakisa, przedstawia Mesjasza jako niezrównoważonego cieślę, targanego przez emocje, pokusy oraz grzechy.

Nieudolne próby ukazania człowieczego oblicza Zbawiciela, nie umniejszają prostactwu wyżej wymienionych heretyckich przesłanek, w których odziera się Go z boskości i ludzkiej godności. W istocie rzeczy, Chrystus przedstawiony w adaptacji filmowej jest postacią fikcyjną, której próżno szukać w tradycyjnym nauczaniu chrześcijańskim, bo choć Pan Jezus był kuszony, to jednak nigdy nie dopuścił się najmniejszego grzechu.

Mimo że ekranizacja książki nie doczekała się w Polsce oficjalnej premiery, znana jest m.in. dzięki Telewizji Publicznej. Zwracamy uwagę, że film, który sam kanał TVP Kultura reklamował jako „jeden z najbardziej antykatolickich i szokujących” został wyemitowany w Wielki Czwartek, w dodatku w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.

Dlatego uważamy to za zamierzony atak na katolików. W naszej ocenie było to przekroczenie zasad, jakimi zgodnie z ustawą powinna kierować się Telewizja Polska.
Z ogromnym niepokojem obserwujemy dziś zjawisko, przekształcania polskiej kultury narodowej po to, by z życia publicznego usunąć Pana Boga. Coraz częściej widać, że instytucje państwowe, opłacane z podatków obywateli, przeciwstawiają się tradycji oraz tożsamości narodowej. Rozpowszechnienie tego filmu jest wzorcowym przykładem takiego działania.

Mając na uwadze powyższe, wyrażamy oburzenie emisją bluźnierczego filmu na antenie TVP Kultura oraz domagamy się zaprzestania w przyszłości podobnych praktyk. Telewizja Publiczna, powinna służyć społeczeństwu i propagować treści o istotnym znaczeniu dla kultury narodowej, która w naszym przypadku jest mocno zakorzeniona
w chrześcijaństwie.

Z poważaniem

Anna Sobecka, Poseł na Sejm RP

Barbara Bubula, Poseł na Sejm RP

za:www.radiomaryja.pl/informacje/list-do-prezesa-tvp-ws-bluznierczego-filmu/