Publikacje polecane

Prowokacja w synagodze

Nie milkną komentarze po wizycie Ojca Świętego Benedykta XVI w rzymskiej synagodze. Choć podkreślana jest dobra, serdeczna atmosfera tej wizyty, to jednocześnie przypominane są prowokacyjne słowa, które ze strony żydowskiej padły już na samym początku spotkania... Nawet niektórzy Żydzi uważają, że zachowanie Izraela wobec Watykanu w ostatnich latach jest skandaliczne.

Witając w niedzielne popołudnie Benedykta XVI w synagodze, Riccardo Pacifici, przewodniczący wspólnoty żydowskiej Rzymu, odniósł się krytycznie do rzekomego milczenia Piusa XII wobec zagłady Żydów i ponowił żądanie otwarcia watykańskich i niemieckich archiwów z tamtego okresu. Z tymi słowami niezwykle kontrastowała wyważona odpowiedź gościa - Benedykta XVI. Relacjonując papieską wizytę w rzymskiej synagodze, nawet żydowska agencja prasowa JTA podkreśliła, że Ojciec Święty przypomniał ukryte i dyskretne akcje pomocy Żydom, jakie prowadzili w czasie holokaustu przedstawiciele Kościoła i Stolica Apostolska. Agencja zwróciła uwagę, że Papież w swym przemówieniu nie wymienił imienia Piusa XII, którego niektóre środowiska żydowskie obwiniają o obojętność wobec losu ofiar szoah, lecz wspomniał o wielu katolikach ratujących życie Żydom. Nawet żydowska agencja zauważyła, że przemówienie Benedykta XVI było kilkakrotnie przerywane oklaskami. Ojciec Święty nie dał się sprowokować stronie żydowskiej, i to dzięki takiej postawie Papieża "nie podniósł się mur nieporozumienia", jak to wczoraj napisała włoska gazeta "Corriere della Sera". Nawet rabin Arthur Schneier z nowojorskiej synagogi, którą w 2008 roku podczas podróży apostolskiej do USA odwiedził Benedykt XVI, podkreślił, że "sama obecność papieża w synagodze jest czytelną wypowiedzią o wymiarze symbolu dla każdego księdza w Argentynie, Polsce czy Boliwii, że dialog z żydami jest wciąż bardzo ważny".
Tymczasem stosunki na linii Watykan - Izrael wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Jeszcze przed wizytą Ojca Świętego w synagodze David Rosen, urodzony w Wielkiej Brytanii były naczelny rabin Irlandii, który jest obecnie międzynarodowym dyrektorem do spraw międzyreligijnych w Amerykańsko-Żydowskim Komitecie, powiedział, że zachowanie Izraela wobec Watykanu w ciągu minionych 15 lat było "skandaliczne". - Każdy [inny] kraj już dawno temu zagroziłby, że wycofa swego ambasadora w obliczu faktu, iż Izrael nie honoruje porozumień - powiedział rabin David Rosen. Przypomniał, że w 1993 r. doszło do wznowienia pełnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Izraelem a Stolicą Apostolską. Strona watykańska zgodziła się na to po tym, jak uzyskała m.in. zapewnienie rządu o uznaniu legalnego statusu katolickich instytucji na terenie Ziemi Świętej. Proces uzgodnień w tej sprawie miał trwać dwa lata. - Po 15 latach państwo wciąż nie ratyfikowało porozumienia w sprawie legalnego statusu Kościoła - przypomniał.
W zeszłym miesiącu zastępca ministra spraw zagranicznych Danny Ayalon rozmawiał o problemach prawnych w Rzymie z urzędnikami watykańskimi. Następnie oświadczył, że rozmowy zostały "zerwane" i że nastąpił "kryzys" w relacjach. W tym czasie niektórzy izraelscy politycy i przywódcy żydowscy ostro krytykowali decyzję Benedykta XVI z 19 grudnia ubiegłego roku o uznaniu heroiczności cnót Piusa XII, co przybliża jego beatyfikację. Znowu pojawiły się kłamliwe zarzuty, że Papież ten przemilczał holokaust. - Większość ludzi nie wie, że prawie każdy bieżący problem w relacjach watykańsko-żydowskich zaczął się nie z Papieżem Benedyktem, ale już w czasach jego poprzednika Papieża Jana Pawła II, który obecnie jest postrzegany przez Żydów jako święty - powiedział David Rosen.
Swojego rozczarowania z powodu słów, jakie padły podczas wizyty Benedykta XVI w rzymskiej synagodze z ust przewodniczącego gminy żydowskiej, nie kryje łaciński patriarcha Jerozolimy - abp Fouad Twal. Natomiast kard. André Vingt-Trois, arcybiskup Paryża, przewodniczący Konferencji Episkopatu francuskiego, komentując niedzielną wizytę Papieża w synagodze, powiedział, że pokazała ona, iż stosunki między żydami i katolikami są dobre pomimo poważnych trudności, jakie pojawiły się w ostatnich miesiącach.
Sukcesem nazwał wizytę Benedykta XVI w rzymskiej synagodze przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem ks. kard. Walter Kasper. - Jest to potwierdzenie, że na drodze dialogu postępujemy naprzód - zaznaczył. Odnosząc się do krytycznych wypowiedzi przedstawicieli strony żydowskiej odnośnie do Piusa XII, ksiądz kardynał dyplomatycznie stwierdził: "Ale w sumie było to bardzo umiarkowane i bardzo przyjazne".

Małgorzata Pabis

za: NDz z 19.01.10 Dział: Wiara Ojców (kn)

Jak widać "chodzenie w zaparte" w zarzutach wobec Sługi Bożego Piusa XII nie ustaje. I to mimo świadectw prawych Żydów.

(zob. np.- na tej stronie internetowej - Mistyfikatoryka poz. 67)
kn