Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Konsternacja! Co miał odwagę powiedzieć Biskup Pieronek?

"Co zrobili amerykańscy Żydzi lub alianci, by pomóc zapobiec tragedii holokaustu: niewiele albo nic" - mówi biskup Pieronek. I dodaje: "Nie da się zaprzeczyć, że większość ofiar obozów koncentracyjnych to Żydzi, ale ginęli tam też Cyganie, Polacy, Włosi i ogólnie katolicy. Nie powinno się więc zawłaszczać tej tragedii na użytek propagandy" Ks. Bp Tadeusz Pieronek udzielił wywiadu włoskiemu portalowi internetowemu pontifex.roma. Publikujemy fragmenty tego wywiadu, który wywołał duże i zrozumiałe zainteresowanie.


"Co zrobili amerykańscy Żydzi lub alianci, by pomóc zapobiec tragedii holokaustu: niewiele albo nic" - mówi biskup Pieronek. I dodaje: "Nie da się zaprzeczyć, że większość ofiar obozów koncentracyjnych to Żydzi, ale ginęli tam też Cyganie, Polacy, Włosi i ogólnie katolicy. Nie powinno się więc zawłaszczać tej tragedii na użytek propagandy".

"Szoah jako taki to żydowski wymysł. Tak samo należałoby upamiętniać ofiary komunizmu czy prześladowanych chrześcijan i katolików. Ale oni, Żydzi, cieszą się dobrą prasą, ponieważ mają do dyspozycji duże środki finansowe i bezwarunkowe poparcie Stanów Zjednoczonych, co sprzyja pewnej arogancji, której nie popieram" - mówi Ks. Bp Pieronek.

"Shoah jest wykorzystywany instrumentalnie, jako narzędzie propagandowe służące do pozyskiwania nieusprawiedliwionych korzyści" - podsumował Biskup.

Tadeusz Pieronek wstawił się też za Palestyńczykami. "Oglądając zdjęcia muru dzielącego Żydów od Palestyńczyków, należy mówić o kolosalnej niesprawiedliwości wobec Palestyńczyków, traktowanych jak zwierzęta. Ale o tych rzeczach, w wyniku nacisku międzynarodowego lobby, niewiele się mówi".

Bp Pieronek, poproszony o skomentowanie wywiadu dla włoskiej prasy w TOK FM, wycofał się jednak z niektórych powyższych stwierdzeń, m.in. tego, że Holocaust to "żydowski wymysł". Chociaż, zaznaczmy, dodał: Szoah jest w tym znaczeniu wymysłem Żydów, że ta nazwa pochodzi ze środowisk żydowskich. Nazwa, a nie to, co się stało.

Przypomnijmy, że 10 dni temu bp Tadeusz Pieronek - komentując żydowskie protesty przeciw uznaniu heroiczności cnót papieża Piusa XII - "zaszokował" lewicowe media słowami: "Nie rozumiem tej chęci ze strony Żydów, by wtrącać się w sprawy Kościoła katolickiego (...) Każdy może dokonać oceny historycznej, jakiej chce, ale niech szanuje Kościół. Poza tym żaden biskup katolicki nie kwestionował decyzji żydowskich".

Za: http://www.aspektpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2853&Itemid=1


Bp Pieronek: Nazwa "Szoah" to żydowski wymysł

Niewątpliwie w obozach koncentracyjnych umierali w większości Żydzi, ale na liście są też Polacy, Cyganie, Włosi i katolicy. Nie wolno więc zawłaszczać tej tragedii, by uprawiać propagandę - czytamy w opublikowanym w niedzielę wywiadzie polskiego hierarchy dla włoskiego katolickiego portalu. Dziś bp Pieronek częściowo się od niego dystansuje.
Jeśli wierzyć zapisowi rozmowy na portalu Pontifex.Roma krakowski biskup pytany o to, skąd biorą się głosy o polskim antysemityzmie, odparł, że opinie te rozpowszechniają "osoby, które nie uczyły się historii".

- Szoah jako taki to żydowski wymysł, można by równie dobrze mówić z taką samą mocą i ustanowić dzień pamięci także o licznych ofiarach komunizmu, prześladowanych katolikach i chrześcijanach – tłumaczył biskup. - Można by równie dobrze mówić z taką samą mocą i ustanowić dzień pamięci także o licznych ofiarach komunizmu, prześladowanych katolikach i chrześcijanach - dodał.

Na pytanie, czy sądzi, że pamięć o Holokauście jest instrumentalnie wykorzystywana, odpowiedział: - Oczywiście, że tak. Wykorzystywana jest jako broń propagandowa i to w celu osiągnięcia nieuzasadnionych często korzyści. - Powtarzam, z historycznego punktu widzenia nie jest prawdą, że w obozach zginęli wyłącznie Żydzi, prawda ta jednak jest dziś niemal ignorowana- stwierdził biskup Pieronek.

- Dziennikarz dopowiedział sobie kilka rzeczy. To nie są moje poglądy - powiedział jednak w poniedziałek biskup w rozmowie z radiem TOK FM. Czy więc rzeczywiście bp Pieronek powiedział, że Szoah to „wymysł” i „broń propagandowa”? - To są słowa autora tekstu, ja takich rzeczy nie mówiłem - zaprzecza. - To nie są moje przekonania, takich poglądów nie głosiłem. Albo autor ich nie zrozumiał albo sobie dopowiedział – tłumaczy biskup.

- Szoah jest w tym znaczeniu wymysłem Żydów, że ta nazwa pochodzi ze środowisk żydowskich. Nazwa, a nie to co się stało - tłumaczy radiu TOK FM.

- Ale oni, Żydzi, mają dobrą prasę, ponieważ dysponują potężnymi środkami finansowymi, ogromną władzą i bezwarunkowym poparciem Stanów Zjednoczonych i to sprzyja swego rodzaju arogancji, którą uważam za nie do zniesienia- przekonywać miał w niedzielnym wywiadzie.

Na pytanie, czy sformułowanie "Żydzi mają dobrą prasę" również nie padło z ust biskupa, hierarcha odpowiedział: - Możliwe, że padło, bo to jest prawda - powiedział w TOK FM biskup Pieronek.

Biskup nie będzie jednak domagał się od portalu sprostowania. - Nawet w Polsce nie korygowałem takich informacji. To jest uzus wśród dziennikarzy nastawionych buńczucznie. Nie będę z nim gadał i koniec - mówi biskup.

Biskup w rozmowie z włoskim portalem wyraził ponadto opinię, że Palestyńczycy padają ofiarami niesprawiedliwości ze strony Izraelczyków. - Widząc zdjęcia muru nie sposób nie stwierdzić, że popełnia się kolosalną niesprawiedliwość wobec Palestyńczyków, którzy traktowani są jak zwierzęta a ich prawa są co najmniej gwałcone- ocenił.

- Ale o tym, przy wspólnictwie międzynarodowych lobbies, niewiele się mówi. Niech się ustanowi dzień pamięci także dla nich. Oczywiście to wszystko nie zaprzecza hańbie obozów koncentracyjnych i aberracjom nazizmu- zauważył bp Pieronek.

Dziesięć dni temu na tym samym portalu bp Pieronek bronił papieża Piusa XII przed żydowskimi atakami. - Nie rozumiem tej chęci ze strony Żydów, by wtrącać się w sprawy Kościoła katolickiego, który ma prawo ogłaszać świętym tego, kogo chce - mówił. - Krytyka tak, dyktat nie. Uważam, że czas skończyć z kryminalizacją tego wielkiego papieża – stwierdził.


MaRo/PAP/Wiara.pl/Gazeta.pl

Za: http://www.fronda.pl/news/czytaj/bp_pieronek_szoah_to_zydowski_wymysl#
Rzeczpospolita: Nie tylko Żydzi ginęli w obozach [rozmowa]

KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA  2010-01-26,
Wobec kontrowersji wywołanych wywiadem, jakiego bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący kościelnej komisji konkordatowej udzielił włoskiemu portalowi internetowemu Pontifex Roma, gdzie w nieautoryzowanej rozmowie miał rzekomo powiedzieć, że Szoah ,,wymyślili Żydzi" Rzeczpospolita publikuje dziś obszerną rozmowę z biskupem.

Bp Pieronek już wczoraj dementował przypisane mu słowa, a popołudniu szef www.pontifex.roma.it Bruno Volpe w specjalnym oświadczeniu ,,z całą uczciwością" przyznał, że bp Pieronek ,,nigdy nie negował historycznego istnienia Szoah".

- Na miły Bóg, kto o zdrowych zmysłach mógłby powiedzieć, że Żydzi wymyślili Szoah? Że ukręcili bat na siebie i wymyślili swoją Zagładę? Albo że wymyślili kilka milionów ofiar. Dziennikarz nie zrozumiał czy nie chciał zrozumieć? On nie pojął różnicy między nazwą a istotą rzeczy - mówi w rozmowie z Ewą Czaczkowską bp Pieronek. Prostując rewelacje portalu Pontifex Roma, wyjaśnia, że chodzi o nazwę "Szoah" - "Elie Wiesel, noblista amerykański żydowskiego pochodzenia, w latach 60. XX wieku nazwał to, co się stało w Auschwitz-Birkenau i w ogóle z Żydami w czasie II wojny światowej ,,holokaustem". Hebrajskim odpowiednikiem tego słowa jest ,,szoah" - mówi.

Biskup podtrzymuje postulat, by "Szoah" jako pojęcia określającego Zagładę nie ograniczać tylko do Żydów. Mówienie: Szoah to wyłącznie Żydzi, jest według niego manipulowaniem historią. - 90 procent ofiar Auschwitz - Birkenau to Żydzi, 10 procent to Polacy, Rosjanie, Cyganie i inne narodowości. [...] Dlaczego pojęcia ,,holokaust" nie można odnosić do Cyganów, którzy też byli przeznaczeni na zagładę? - pyta. Kilkakrotnie podkreśla, że chodzi mu o to, by dyskutując o Holokauście, nie zapominać o tym, że cierpieli: Żydzi, Polacy, Rosjanie, Rumuni, Węgrzy, Francuzi.

"Każdemu wolno powiedzieć swoją prawdę, która odda, co mu się należy. Prawda Żydów brzmi: tylko my, jako naród, byliśmy przez Niemców przeznaczeni do totalnej eksterminacji. Dodajmy, podobnie Cyganie. Zgoda, ale Polaków czekał ten sam los" - mówi dalej bp Pieronek. Stwierdza, że Holocaust stał się ideą, która ma służyć zjednoczeniu społeczności żydowskiej rozproszonej po świecie. "Takie idee bywały w historii, jak idea wielkomocarstwowej Rosji, odrodzenia Polski podzielonej zaborami. Idea Holokaustu jest bronią Żydów. I mają do tego prawo. Ale my mamy prawo o tym mówić" - uważa bp Pieronek.

Za: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,81048,7494421,Rzeczpospolita__Nie_tylko_Zydzi_gineli_w_obozach__rozmowa_.html




Włoski portal Pontifex odpowiada na stanowisko bpa Pieronka

Szef Pontifex Roma Bruno Volpe wydał oświadczenie w związku z wypowiedzią bp Tadeusza Pieronka dementującą swoją rzekomą opinię na temat Szoah i Żydów, które zamieścił w niedzielę włoski portal katolicki.
- Niewątpliwie w obozach koncentracyjnych umierali w większości Żydzi, ale na liście są też Polacy, Cyganie, Włosi i katolicy. Nie wolno więc zawłaszczać tej tragedii, by uprawiać propagandę – czytamy w opublikowanym w niedzielę wywiadzie polskiego hierarchy dla włoskiego katolickiego portalu. W poniedziałek bp Pieronek częściowo się od tych słów zdystansował.

Tekst oświadczenia:

„Ze zdumieniem przyjmuję oświadczenia biskupa Tadeusza Pieronka, podyktowane najprawdopodobniej jedynie medialnym rozgłosem. Potwierdzając mój osobisty szacunek dla ekscelencji Pieronka oraz wszystkich polskich biskupów, muszę wyjaśnić, że zgodnie z zasadami wywiad udzielony o godz. 9.02 został nagrany, a sam bp Pieronek poinformował mnie, że właśnie powrócił ze Strasburga i że było tam dziesięć stopni mrozu, o czym bym nie wiedział, gdybym z nim nie rozmawiał. Powiedziałem mu, że szukałem go od kilku dni, by uzyskać wywiad na temat wypowiedzi pana Pacifici.

Co do sformułowania „wymysł”, użytego przez bpa Pieronka, odnosiło się ono, może z powodu niedoskonałej znajomości języka włoskiego, do etymologii tego terminu, a w drugiej kolejności do faktu, że w Holokauście zginęli nie tylko Żydzi, ale również obywatele innych narodowości i wyznania. Z całą uczciwością, co mu przyznaję, bp Pieronek nigdy nie negował historycznego istnienia Szoah. Przyjmuję do wiadomości, że nie chce on rozmawiać z Pontifexem, co nie umniejsza szacunku, jakim darzy go Pontifex i zawsze będzie mógł, kiedy zechce, wysłać do nas sprostowanie bądź replikę w postaci wywiadu, który chętnie opublikujemy”.

Dyrektor Bruno Volpe




MaRo/KAI/Wiara.pl

Za: Fronda.pl
Za: http://www.bibula.com/?p=17643

za: www.wsercupolska.org (http://wsercupolska.org/joomla/index.php/warto-przeczyta/6-warto-przeczytac/1943-bp-pieronek-nazwa-qszoahq-to-ydowski-wymys.html)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.