Publikacje polecane

Bp A. Lepa o współpracy mediów katolickich

O wzajemnej solidarności mediów katolickich w Polsce, ich współpracy i budowaniu wspólnego koncernu medialnego katolickich mediów w polskiej rzeczywistości mówił bp Adam Lepa z Łodzi 17 września w siedzibie redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. W redakcji „Niedzieli” spotkali się redaktorzy edycji diecezjalnych „Niedzieli” i dyrektorzy rozgłośni katolickich w Polsce. Bp Adam Lepa mówiąc o współpracy między mediami drukowanymi oraz o współpracy na linii media drukowane i media elektroniczne wskazał na pewne niepokojące zjawiska obecne w przestrzeni mediów katolickich w Polsce. Prelegent zauważył, że w „mediach katolickich istnieje nadmierny indywidualizm”- Solidarna współpraca mediów katolickich w Polsce jest dziś wyjątkiem- mówił bp Lepa.

Hierarcha podkreślił, że konieczne jest budowanie wspólnego koncernu medialnego wszystkich mediów katolickich w Polsce- Przykładem może być dzieło św. Maksymiliana Maria Kolbe- podkreślił Prelegent.

Bp Lepa zaznaczył, że istnieją w społeczeństwie pewne zjawiska, które wymagają współpracy i wspólnej odpowiedzi mediów katolickich, które muszą odpowiedzieć na takie zjawiska jak m. in. sterowane procesy laicyzacyjne, spadek czytelnictwa prasy katolickiej, propaganda antychrześcijańska. relatywizm moralny, pojawienie się pism antyreligijnych, tabloidy, a także coraz bardziej dostępna prasa pornograficzna.

W swoim wykładzie biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej postulował „wyeliminowanie głośnej krytyki w jednym medium katolickim prowadzonej wobec innego medium katolickiego”- Ważne natomiast jest organizowanie wspólnych spotkań, realizowanie wspólnych projektów, wzajemna promocja, wspólne podejmowanie ważnych zagadnień społecznych i moralnych, wzajemna solidarność w obliczu ataku ze strony mediów lewicowych i liberalnych- przypomniał bp Lepa.

„Ważna jest postawa komplementarności, a nie postawa alternatywności, tzn. ja albo ty, a nigdy razem” – kontynuował Prelegent.

W dyskusji po referacie bp Adama Lepy obecni na spotkaniu redaktorzy i dyrektorzy rozgłośni katolickich w Polsce postulowali konieczność regularnych spotkań redaktorów naczelnych i dyrektorów wszystkich mediów katolickich, o czym mówił m. in. ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli” gospodarz spotkania.- Jest potrzeba wytworzenia opinii katolickiej w społeczeństwie. Mamy dużą armię ludzi, a tak wiele przegrywamy- mówił redaktor naczelny „Niedzieli”.

Stworzenie wspólnej bazy stacji radiowych w Polsce, wspólnego portalu postulował o. Krzysztof Oniszczuk z Radia Niepokalanów.

Na znaczenie dobrego przepływu informacji i „nie traktowanie siebie jako konkurencji” zwrócił uwagę ks. Waldemar Wesołowski z Radia Plus Legnica- Ważna jest również solidna edukacja medialna w seminariach- zauważył ks. Wesołowski.

Natomiast o wzajemna wymianę informacji zaapelował Izabela Tyras z Radia Jasna Góra.
Spotkanie w redakcji „Niedzieli” połączone zostało z wręczeniem Medali „Mater Verbi 2010” dyrektorom 20 rozgłośni katolickich w Polsce i w 1 Chicago, w których obecna jest „Niedziela”.

Jutro na Jasnej Górze odbędzie się XVI pielgrzymka pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” pod hasłem „Ku chwale ołtarzy. W oczekiwaniu na beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II”. Początek pielgrzymki o godz. 10 w bazylice jasnogórskiej, gdzie Mszy św. przewodniczył będzie bp Antoni Pacyfik Dydycz ordynariusz diecezji drohiczyńskiej.


Ks. Mariusz Frukacz

za: http://www.niedziela.pl/wiad.php?p=201009&idw=73
2010-09-17