Publikacje polecane

In vitro jest szkodliwe

Nie in vitro a naprotechnologia (kn) W wyniku in vitro ginie wiele dopiero co poczętych dzieci. Sama procedura może być bardzo szkodliwa dla zdrowia kobiety – mówi dr inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia, od lat walczący z metodą in vitro, w rozmowie z Magdaleną Michalską.

Na czym polega proces zapłodnienia in vitro?

Najpierw hormonalnie przyspiesza się dojrzewanie kilku lub kilkunastu żeńskich komórek jajowych, później pobiera się je i w probówce zapładnia męskimi gametami. W wyniku tego procesu zostaje poczętych kilka, kilkanaście istot ludzkich, bo człowiekiem jest się od momentu poczęcia. Następnie te dopiero poczęte dzieci, które wykazują wady, niszczy się, a wybrane transferuje do łona matki, by tam dalej się rozwijały. „Nadliczbowe” poczęte embriony ludzkie zostają zamrożone i czekają na ewentualne późniejsze wykorzystanie. W czasie selekcji, transferu, zamrażania i odmrażania ginie od 60 do 80 proc. istot ludzkich.

Jaki wpływ na zdrowie dziecka ma to, że zostało ono poczęte w ten sposób?

Liczni badacze mówią o dwukrotnie wyższej śmiertelności noworodków poczętych wskutek in vitro niż wśród dzieci poczętych naturalnymi metodami. Bardzo często dzieci „z probówki” są wcześniakami. Ponadto zdecydowanie częściej występują u nich wady wrodzone. Z badań prowadzonych w Australii na grupie 4 tys. dzieci urodzonych w latach 1993–1997 wynika, że wśród dzieci poczętych metodą naturalną wady wrodzone miało ok. 4,2 proc. U dzieci poczętych metodą in vitro ten odsetek wynosił aż 9 proc.

A zdrowie matki? Tu także są jakieś negatywne konsekwencje?


Tak i to dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, in vitro narusza godność samych rodziców, eliminując akt małżeński będący wyrazem miłości, i zastępując go działaniami technicznymi. Po drugie, sama procedura nie jest obojętna dla zdrowia matki. Jest udowodnione naukowo, że poddanie się zabiegowi in vitro zwiększa ryzyko późniejszego zapadnięcia na raka piersi i raka jajników. Udokumentowano także przypadki śmierci kobiet w wyniku komplikacji po zabiegu. Do takiej sytuacji doszło m.in. w Irlandii w 2004 r.

Jakie więc jest rozwiązanie dla kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę?

Jednym z najlepszych wyjść jest naprotechnologia. To metoda polegająca na wykorzystaniu procedur medycznych, by rozpoznać moment korzystny do zapłodnienia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie: www.pro-life.pl.


za:niezalezna.pl/30600-vitro-jest-szkodliwe