Wicepremier J. Gowin odwiedził WSKSiM w Toruniu


W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu gościł wicepremier, a także minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wicepremier podzielił się ze studentami planami resortu oraz odpowiedział na nurtujące ich pytania.

Jarosław Gowin zaznaczył, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wdraża nowe rozwiązania dla szkolnictwa wyższego.

– Mamy taki plan, żeby w przyszłym roku uruchomić dodatkową ścieżkę kariery akademickiej. Dzisiaj jest tak, że doktorat, habilitację, tytuł profesora uzyskuje się za prace teoretyczne – trzeba napisać książkę, serię ważnych artykułów itd. Nam zależy na tym, żeby te stopnie, czy tytuł naukowy profesora można było uzyskać także za wdrożenia gospodarcze – mówił wicepremier.

Od 1 stycznia czekają nas także zmiany w finansowaniu uczelni wyższych. Jak dodaje wicepremier, nie chodzi o ilość, a o jakość studentów.

– Odchodzimy od finansowania w zależności od liczby studentów, czyli podejmujemy walkę z główną plagą polskich uczelni, jaką jest umasowienie. Natomiast uruchamiamy też cały szereg grantów, zwłaszcza na fundusze unijne i z tych grantów będą mogły korzystać także uczelnie niepubliczne, takie jak uczelnia toruńska – dodał szef resortu nauki.

Ograniczenie liczby studentów przyczyni się do znacznego wzrostu poziomu kształcenia. Chodzi o to, by po ukończeniu studiów wyższych absolwenci byli ważną częścią budowy wzrostu gospodarczego Polski.

Resort edukacji i szkolnictwa wyższego chce także przyczynić się do realizacji tzw. planu Morawieckiego, czyli budowy innowacyjnej, przynoszącej wymierne korzyści gospodarki.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/wicepremier-j-gowin-odwiedzil-wsksim-toruniu/