Polacy tysiącami pielgrzymują do Fatimy


W minionym roku do sanktuarium w Fatimie dotarło 156,7 tys. zagranicznych pielgrzymów w grupach. Do najliczniej przybywających należeli Polacy.

Jak poinformowała Carmo Rodeia, rzecznik prasowy sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, w porównaniu z rokiem 2010 liczba zagranicznych pielgrzymów w grupach spadła o ponad 24 tys. Jednocześnie przedstawicielka sanktuarium zwróciła uwagę, że w ostatnich latach największe przyrosty wśród pielgrzymów nastąpiły w przypadku odległych krajów, szczególnie Korei Południowej, Ukrainy oraz Indii.

W ubiegłym roku do tej portugalskiej miejscowości przybyło z każdego z nich odpowiednio: 4000, 6719 oraz 2754 osób w grupach. Spośród reprezentantów 64 krajów, którzy w 2016 r. dotarli do Fatimy w formie zorganizowanej, najliczniejszą grupę stanowili Hiszpanie, Włosi oraz Polacy. Kolejność ta nie uległa zmianie od 2010 r. i utrzymywała się na przestrzeni ostatnich lat. W minionym roku w grupach do portugalskiego sanktuarium dotarło 32,3 tys. obywateli Hiszpanii i 13,2 tys. Włochów. Polskich pielgrzymów w ramach grup było tam ponad 11,4 tys., czyli o blisko 1,6 tys. mniej niż rok wcześniej.

Przedstawiciele sanktuarium w Fatimie oraz miejscowe władze samorządowe spodziewają się większej liczby zagranicznych pielgrzymów w tym roku w związku z obchodzonym właśnie jubileuszem stulecia objawień oraz zaplanowaną na 12 i 13 maja wizytą Papieża Franciszka. Urzędnicy gminni szacują, że łącznie do tej portugalskiej miejscowości dotrze w tym roku około 8 mln pielgrzymów.

RS, KAI NaszDziennik.pl

za: http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-na-swiecie/179113,polacy-tysiacami-pielgrzymuja-do-fatimy.html