Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

Przypada dziś Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Jest to święto ustanowione przez Parlament Europejski w 2012 roku. W tym dniu w szczególny sposób pamiętamy o osobach, które sprzeciwiały się ustrojom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. Podczas II wojny światowej, narażając swoje życie, ratowały Żydów, dając im schronienie.

Wiceprezes IPN, dr Mateusz Szpytma, wskazał, że pomoc Żydom udzielana była na terenach całej Europy, jednak w odróżnieniu od krajów zachodnioeuropejskich Polakom groziła za to śmierć. Część naszych rodaków zapłaciła za pomoc najwyższą cenę.

    – Zamordowanych zostało około tysiąca osób. W styczniu przeżywaliśmy 80. rocznicę mordu na rodzinie Książków pod Miechowem, a 15 marca będzie 80. rocznica zamordowania rodziny Baranków z Siedlisk. Powinniśmy o tych osobach pamiętać, bo one okazały swój heroizm w czasach, kiedy było niezwykle trudno – mówił wiceprezes IPN.

Szczególnym miejscem, gdzie upamiętniono polskich bohaterów, jest Park Pamięci Narodowej w Toruniu powstały dzięki zaangażowaniu Rodziny Radia Maryja.

Znajduje się w nim ponad 18 tys. nazwisk Polaków, którzy z poświęceniem życia pomagali Żydom. Nasi zasłużeni rodacy są również upamiętnieni w Kaplicy Pamięci w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

za:www.radiomaryja.pl