Cenckiewicz mocno komentuje decyzję prokuratury koalicji 13. grudnia ws. Duszy, Noska i Pytla

Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła decyzję o umorzeniu sprawy przeciwko Krzysztofowi Duszy, Januszowi Noskowi i Piotrowi Pytlowi, oskarżonym o nadużycie władzy. Trzej wojskowi byli bohaterami głośnego serialu dokumentalnego "Reset" autorstwa Michała Rachonia i prof. Sławomira Cenckiewicza, w którymi miała zostać ujawniona ich prorosyjska działalność.

Decyzja prokuratury może zatem wzbudzać uzasadnione kontrowersje z uwagi na wiarygodność postępowania, szczególnie w kontekście wcześniejszych wydarzeń związanych z tą sprawą. Już w marcu 2023 r. Służba Kontrwywiadu Wojskowego, której wiceszefem został Krzysztof Dusza, wycofała skargę, która mogła go pogrążyć. Dodatkowo, w poniedziałek ujawniono, że Amerykanie naciskali na odwołanie Duszy ze stanowiska w polskim kontrwywiadzie.

Prof. Sławomir Cenckiewicz, współautor serialu "Reset", skomentował decyzję prokuratury krótko: "Mówiłem i pisałem, że tak będzie! Teraz akta na stół! Wszystko odtajnić. Będzie dopiero super". Cenckiewicz wyraził swoje zdziwienie i rozczarowanie rozwojem wydarzeń, domagając się pełnego ujawnienia materiałów sprawy.

Umorzenie sprawy Duszy, Noska i Pytla to kolejne kontrowersyjne działanie prokuratury po przejęciu jej przez Adama Bodnara. W ostatnim czasie prokuratura wycofała również wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz umorzyła sprawy innych prominentnych polityków.

W tym kontekście coraz częściej pojawiają się pytania o niezależność i bezstronność prokuratury, a także o możliwe polityczne uwarunkowania tych decyzji. Eksperci podkreślają, że pełne ujawnienie akt sprawy Duszy, Noska i Pytla mogłoby rzucić nowe światło na tę kontrowersyjną sprawę i pozwolić na obiektywną ocenę poczynań prokuratury.

za:www.fronda.pl


***

Amerykanie naciskają na zwolnienie płk. Krzysztofa Duszy z SKW. Powód: kontakty z FSB

Z informacji uzyskanych od naszych informatorów w USA wynika, że podczas pobytu kierownictwa SKW w Stanach Zjednoczonych strona amerykańska, na podstawie posiadanych przez służby USA niepokojących informacji na temat kontaktów z FSB, naciskała na zwolnienie płk. Krzysztofa Duszy ze służby w polskim kontrwywiadzie.

Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl - do takich sugestii ze strony amerykańskiej doszło przy okazji niedawnego spotkania gen. Jarosława Stróżyka, szefa SKW, z dyrektorem CIA Williamem Burnsem. Tematami rozmowy było bezpieczeństwo regionu, wojna na Ukrainie i zagrożenie ze strony Rosji.

I właśnie w związku z zagrożeniem rosyjskim strona amerykańska poruszyła temat obecności w SKW - i to na kierowniczym stanowisku (wiceszefa) płk. Krzysztofa Duszy. Dusza był wspólnie z gen. Januszem Noskiem odpowiedzialny za podjęcie współpracy z FSB po 2011 roku. Pułkownik brał m.in. udział w zakrapianej imprezie z funkcjonariuszami FSB w Kadynach w październiku 2012 r., niedaleko granicy z obwodem kaliningradzkim.

Amerykanie mieli naciskać stronę polską na zwolnienie Duszy, sugerując, że działania wiceszefa SKW i nawiązanie przez niego kontaktów z FSB stanowią dla nich problem - twierdzą informatorzy portalu Niezalezna.pl.

Czy polskie władze zrobią użytek z amerykańskich sugestii - okaże się w najbliższym czasie.

za:niezalezna.pl