KRRiT sprawdzi bezstronność "Wiadomości". Powodem kontroli są wprowadzone zmiany w TVPKrajowa Rada Radiofonii i Telewizji zleciła medioznawcom sporządzenie ekspertyzy, która ma pokazać, jak zmieniły się "Wiadomości" TVP1 pod rządami prezesa TVP Jacka Kurskiego. Raport ma też porównać programy informacyjne Telewizji Polskiej, TVN i Polsatu – informuje Onet.pl.

Eksperci sprawdzą po osiem wydań programów: "Wiadomości" TVP1, "Fakty" TVN i "Wydarzenia" Polsatu. Ponadto mają je sprawdzić pod katem ilościowym (struktury, zagospodarowania czasu) i jakościowym.

– Z racji tego, że Telewizja Publiczna ma dodatkowe obowiązki jak pluralizm i bezstronność, wynikające z ustawy o radiofonii i telewizji, to program informacyjny TVP1 ma być gruntownie zbadany pod względem tego, jaki formułuje przekaz – czytamy na portalu.

Ideą ekspertyzy jest mocne udokumentowanie i przedstawienie twardych danych faktograficznych, na podstawie których zostaną sformułowane konkluzje. Raport zostanie zaprezentowany na przełomie marca i kwietnia.

za:telewizjarepublika.pl/krrit-sprawdzi-bezstronnosc-quotwiadomosciquot-powodem-kontroli-sa-wprowadzone-zmiany-w-tvp,30978.html