Zakończyły się uroczystości pogrzebowe ks. abp. Zygmunta ZimowskiegoW radomskiej katedrze zakończyły się uroczystości pogrzebowe ks. abp. Zygmunta Zimowskiego. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, KEP i liczni goście. Eucharystii przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Dzisiejsza Eucharystia jest pochwałą człowieczeństwa w Bogu, pochwałą kapłaństwa i służby ks. abp. Zygmunta Zimowskiego jako głosiciela Ewangelii – powiedział w homilii ks. abp Wacław Depo, pasterz diecezji częstochowskiej.

W homilii ks. abp Depo przypomniał postać i ostatnie chwile spędzone z ks. abp. Zimowskim.

– Kiedy w ostatnią sobotę, 9 lipca, spotkaliśmy się po raz ostatni w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, ująłem go za ręce mówiąc, że zabieram jego osobę i dzieło posługiwania przed oblicze jasnogórskiej Matki, wpisując w kolejną pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. A On odpowiedział: „Dziękuję za Waszą modlitwę za pośrednictwem Radia i Telewizji w czasie apelu i zawierzam wszystkie wspólnoty, w których się wychowałem” – mówił ks. abp Wacław Depo.

List do zgromadzonych na uroczystościach skierował prezydent Polski Andrzej Duda. Odczytała go minister Małgorzata Sadurska.

– Żegnamy z głębokim smutkiem wspaniałego kapłana, Polaka i człowieka. Tak niedawno, jeszcze 9 listopada ubiegłego roku, podczas mojej wizyty w Watykanie, miałem zaszczyt odznaczyć ks. Arcybiskupa Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu jego wielkich zasług dla ojczyzny i rodaków; dla Kościoła i bliźnich. Było to piękne i wzruszające spotkanie, które na zawsze zachowam w pamięci. Dzisiaj wszyscy (…) chcemy podziękować za całe dobro, którego zaznaliśmy od śp. ks. Arcybiskupa – czytała Małgorzata Sadurska.

Ciało ks. abp. Zygmunta Zimowskiego spoczęło w katedrze, pod kaplicą Matki Bożej Częstochowskiej. Ks. abp Zygmunt Zimowski odszedł do Domu Ojca 12 lipca po ciężkiej chorobie. Śp. ks. abp był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Uroczystości pogrzebowe transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

za:www.radiomaryja.pl/informacje/zakonczyly-sie-uroczystosci-pogrzebowe-ks-abp-zygmunta-zimowskiego/