Komunikaty i informacje

Komunikat Prasowy IPN w Łodzi

Zwycięstwo łódzkich włókniarek. Prezes IPN odsłoni tablicę upamiętniającą 50. rocznicę strajku włókniarek w Łodzi

50 lat temu wybuchł strajk łódzkich włókniarek. Strajkujący domagali się wycofania grudniowych podwyżek cen żywności, zwiększenia płac oraz rozwiązania problemów socjalno-bytowych zakładów i miasta. Zaskoczone strajkiem władze początkowo go zlekceważyły, a rozmowy ze strajkującymi - najpierw przedstawicieli władz lokalnych, a następnie centralnych (m.in. ministra przemysłu lekkiego Tadeusza Kunickiego oraz wicepremiera Jana Mitręgi) zakończyły się fiaskiem i eskalacją konfliktu. Do protestu przyłączały się kolejne zakłady włókiennicze. 12 lutego w Łodzi strajkowało już ponad 12 tys. osób, z czego 80 proc. stanowiły kobiety, i tak znaczącego buntu nie można już było spacyfikować obietnicami, czy drobnymi ustępstwami dyrekcji zakładów.

15 lutego 2021 roku o godz. 12.00 Prezes IPN dr Jarosław Szarek weźmie udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej strajk włókniarek w Łodzi, w lutym 1971 roku. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Manufaktura w Łodzi (budynek dawnej wykończalni – przy wejściu do Muzeum Fabryki). Zwiedzający będą mogli zapoznać się z wystawami przygotowanymi przez Oddział IPN w Łodzi. Pierwsza z nich - „Na zakrętach historii. Robotnicy Łodzi 1945–1981” - przedstawia historię powojennych protestów robotniczych w Łodzi i okolicznych miastach, w tym strajków lutowych, natomiast druga -  „Łódź’ 71” w skrótowy sposób omawia sytuację socjalno-bytową pracowników przemysłu lekkiego w początkach lat 70. Ekspozycje będzie można oglądać do 29 lutego.

Rys Historyczny

Wydarzenia lutowe 1971 r. to ważna karta nie tylko w historii samej Łodzi, ale i w skali całego kraju. To właśnie strajki łódzkie bezpośrednio przyczyniły się do wycofania się komunistycznych władz z decyzji o grudniowych podwyżkach cen mięsa i innych artykułów spożywczych. W narracji historycznej od lat utrwala się obraz, że wydarzenia z przełomu lat 1970-1971 odbyły się w krótkich odstępach czasowych. Tymczasem był to dwumiesięczny proces zapoczątkowany grudniowymi strajkami i masakrą robotników na Wybrzeżu, kontynuowany w styczniu poprzez drugą falę protestów, wizyty I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka w Szczecinie i Gdańsku, zakończony zwycięskimi strajkami łódzkich włókniarek w lutym 1971 r.

W 50. rocznicę strajków łódzkich w lutym 1971 r. zapraszamy do zapoznania się z działaniami przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej:

Materiał filmowy dotyczący strajków w lutym 1971 r. z udziałem autorów wydawnictwa źródłowego: Krzysztofa Tylskiego i Ewy Mianowskiej (Strajki łódzki w lutym 1971. Geneza, przebieg i reakcje władz, Warszawa-Łódź 2008).

https://lodz.ipn.gov.pl/pl6/aktualnosci/137989,Strajki-lodzkie-w-lutym-1971-r-Przyczyny-przebieg-i-skutki.html

Zwycięstwo łódzkich włókniarek. Strajki w lutym 1971 r. w materiałach archiwalnych z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej

https://lodz.ipn.gov.pl/pl6/aktualnosci/137792,Zwyciestwo-lodzkich-wlokniarek-Strajki-w-lutym-1971-r-w-materialach-archiwalnych.html
/.../