Komunikaty i informacje

„Z wami szła Polska prawdziwa”

Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy serdecznie zaprasza na nowe widowisko patriotyczne łódzkiego zespołu „Twierdza Pamięć”. W tym roku – przygotowane z myślą o obchodach Święta Niepodległości i rocznicy stanu wojennego – dedykowane jest „obrońcom naszych polskich granic”.

Miejsca i terminy prezentacji spektakli w listopadzie i grudniu:
•    5 XII – Kurowice (kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego, godz. 12:15).
•    9 XII – Łódź (Łódzki Dom Kultury, godz. 19:00).
•    12 XII – Konstantynów Łódzki (parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, godz. 17:30 (zaraz po Adoracji i Mszy św. za Ojczyznę).

Widowisko „Z wami szła Polska prawdziwa” oparte zostało na tradycyjnych pieśniach patriotycznych i fragmentach wspomnień świadków wydarzeń z lat 1914 – 1920. Prezentuje najważniejsze wydarzenia związane z burzliwymi i brzemiennymi w skutkach latami, kiedy to Polska „po 123 latach zaborów wracała na mapy Europy”, m.in.: wybuch I wojny światowej, walka o Niepodległość, powstanie Państwa Polskiego, wojna polsko-bolszewicka. Spektakl wykorzystuje także teksty wybitnych polskich autorów, m.in.: Adama Mickiewicza, Stefana Żeromskiego, Zofii Kossak-Szczuckiej, Juliusza Żuławskiego, Edwarda Słońskiego, a także autorskie pieśni i piosenki Zespołu „Twierdza Pamięć”, w składzie: Urszula i Jarosław Paczyńscy, Tomasz Bieszczad.
Treści prezentowane w spektaklu ilustrowane są specjalnie przygotowanymi projekcjami, opartymi na bogatym materiale ikonograficznym. Publiczność będzie miała dodatkową przyjemność uczestnictwa w śpiewaniu tradycyjnych pieśni patriotycznych. Grudniowe spektakle będą wzbogacone o akcenty związane ze stanem wojennym 13 grudnia 1981.
Spektaklowi „Z wami szła Polska prawdziwa” patronuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz Przedsiębiorstwo Pietrucha S i A.
Zespół „Twierdza Pamięć” istnieje od jesieni 2015 roku. Założyli go Urszula i Jarosław Paczyńscy, nieco później dołączył Tomasz Bieszczad. We wcześniejszym okresie dali się poznać jako inicjatorzy i współtwórcy różnych łódzkich projektów artystycznych i estradowych, m.in.: zespołu rockowego „Kery Band” i kabaretu „Pętla Ósemki”.
W swojej twórczości „Twierdza Pamięć” podejmuje wątki związane z polską tradycją niepodległościową. Walka pokoleń o suwerenność i pomyślność narodu, szacunek dla tradycji, troska o historyczną uczciwość przeciw relatywizowaniu świata wartości – od początku znajdują odbicie w poczynaniach grupy, zwłaszcza w autorskich widowiskach teatralno – muzycznych i w piosenkach. Najbardziej znane i wielokrotnie prezentowane w Łodzi i w innych miastach Polski spektakle to: „Nóż w plecy – 17 IX 1939”; „Orszak. Imiona Niepodległości”; „Dzieci z obozu na Przemysłowej”; „Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament”; „Rodzina Niepodległa”, „Dni rozpaczy, dni chwały”.
Szereg autorskich piosenek z repertuaru zespołu stało się prawdziwymi przebojami w środowiskach patriotycznych Łodzi (np. „Epitafium dla patriotów”, „Gdzie są Wasze groby?”, „Kosodrzewina”, „Ballada o Międzymorzu”).
„Twierdza Pamięć” występuje w Łodzi i innych miastach Polski, m.in. towarzysząc przedsięwzięciom edukacyjnym i rocznicowym. Można tu wymienić m.in.: Kongres Kobiet Polskiej Niepodległości (Częstochowa), Zjazd Dzieci Żołnierzy Wyklętych (Lublin), Konferencje: "Polska w nauczaniu św. Jana Pawła II", „Polska między mesjanizmem a pragmatyzmem” (Łódź), „Nowe miejsca debaty o Polsce” (Warszawa).
Obok koncertów i widowisk okolicznościowych zespół ma na koncie spektakle stricte teatralne: bożonarodzeniowe jasełka prezentowane, w ubiegłych latach, m.in. podczas łódzkich Orszaków Trzech Króli; autorski spektakl wielkopostny prezentowany w kościołach pt. „Drzewo Przenajszlachetniejsze”; autorski spektakl edukacyjny dla młodzieży pt. „Teatr w ogniu pytań” (prezentowanym w szkołach, w Polsce i na Litwie).
Zespół „Twierdza Pamięć” stale współpracuje z Oddziałem Łódzkim Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich.
W ramach współpracy uczestniczył w – firmowanych przez te Stowarzyszenia – autorskich przedsięwzięciach artystyczno-edukacyjnych, które otrzymały granty Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz