Komunikaty i informacje

Tomasz Bieszczad-Łódź: Na scenie i w twierdzy

„Moja flaga jest niepokonana (…), moja dusza należy do Boga” – śpiewa w jednej ze swoich piosenek Jarosław Paczyński, założyciel (jesienią 2015 roku, wraz z żoną, Urszulą) zespołu „Twierdza Pamięć” (nieco później dołączył do nich Tomasz Bieszczad).

Takie jawne deklaracje nie ułatwiają, w dzisiejszych czasach, wspinaczki na szczyty popularności, do wystawnych programów telewizyjnych i wielkich sal koncertowych. Toteż twórcy „Twierdzy” nie wspinają się na siłę, ani na siłę nie zdobywają przychylności mecenasa. Kontentują się koncertami w kościołach, salkach parafialnych, szkolnych świetlicach. Tam jest ich publiczność. To jest ich twierdza, azyl, ich enklawa. Czasem udaje się im zaprezentować program w prestiżowej auli łódzkiego Seminarium, w Łódzkim Domu Kultury, częstochowskim Muzeum Monet, warszawskiej Bibliotece im. Janusza Kurtyki… latem – mogą pokazać się podczas plenerowych uroczystości w powiecie czy gminie. Najważniejsze, by „pozostać sobą”.

„Twierdza Pamięć” podejmuje tematy związane z polską tradycją niepodległościową: Walka pokoleń o suwerenność i pomyślność narodu, szacunek dla Tradycji, troska o historyczną uczciwość przeciw relatywizowaniu świata wartości – od początku znajdują odbicie w autorskich widowiskach, takich jak: „Nóż w plecy”, „Orszak”, „Dzieci z obozu na Przemysłowej”, „Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament”, „Rodzina Niepodległa”, „Dni rozpaczy, dni chwały”. Obok nich powstały też: wielkopostne misterium „Drzewo Przenajszlachetniejsze”, spektakl edukacyjny „Teatr w ogniu pytań” (prezentowany w szkołach, w Polsce i na Litwie) oraz widowiska jasełkowe. Szereg autorskich piosenek „Twierdzy” stało się przebojami w środowiskach patriotycznych Łodzi („Epitafium dla patriotów”, „Gdzie są Wasze groby?”, „Kosodrzewina”, „You know”, „Ballada o Międzymorzu”).

Zespół współpracuje z Oddziałem Łódzkim Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i z częstochowskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich. Dzięki temu doszło do realizacji kilku autorskich przedsięwzięć, które zdobyły granty Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Najnowsze widowisko historyczne „Z wami szła Polska prawdziwa” oparte zostało na fragmentach pamiętników i wspomnień świadków wydarzeń z lat 1914 – 1920. Jest to – na dzisiejsze czasy – całkiem niezła „szkoła przetrwania, odwagi i rozsądku”. W czasach, gdy świat wartości się chwieje, najbezpieczniejsze okazuje się – po wielekroć sprawdzona – polska twierdza. Spektakl ilustrowany jest starannie przygotowanym materiałem ikonograficznym. Publiczność będzie mogła uczestniczyć we wspólnym śpiewie. Grudniowe spektakle są wzbogacone o akcenty związane ze stanem wojennym 13 grudnia 1981.

Zapraszamy:

• 5 XII – Kurowice (kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego, godz. 12:15).
• 5 XII – Łódź (kościół p.w. Chrystusa Króla, ul. bp. W. Bandurskiego 55, godz. 19:00, po Mszy św.).
• 9 XII – Łódź (Łódzki Dom Kultury, ul Traugutta 18, godz. 19:00).
• 12 XII – Konstantynów Łódzki (parafia p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, godz. 17:30 (po Adoracji i Mszy św. za Ojczyznę).

za:lodz.niedziela.pl