Materiały nadesłane

Jan Bodakowski - Wspólnota ideowa faszyzmu, nazizmu, lewicy i liberalizmu

Nakładem wydawnictwa Zysk, w tłumaczeniu Lecha Jęczmyka, ukazał się niezwykle ciekawa, poprzedzona wstępem Leszka Balcerowicza, 660 stronicowa, praca Jonaha Goldberga „Lewicowy faszyzm” ukazująca związki ideowe faszyzmu, nazizmu, lewicy i liberalizmu.

Autor książki znany jest amerykańskim i brytyjskim czytelnikom z swoich publikacji w "Los Angeles Times", "National Review", "USA Today", "The Times", "The New Yorker" "Wall Street Journal".

Swoją prace Goldberg rozpoczyna dokładnym opisem popularności faszyzmu wśród amerykańskiej lewicy przed II wojną światową, w latach 20 i 30, zwracając uwagę na przyjęcie przez USA w dwudziestoleciu międzywojennym faszystowskiego modelu gospodarczego i faszystowskiej praktyki ograniczania wolności obywatelskich. Amerykańscy liberałowie i lewicowcy, tak jak włoscy faszyści, poddawali, każdy aspekt życia kontroli państwa. Faszyzm fascynował amerykańskich intelektualistów, dziennikarzy, wykładowców, i Hollywood.

W kolejnych rozdziałach autor opisuje lewicową naturę włoskiego faszyzmu i niemieckiego nazizmu. W rozdziałach poświęconych faszyzmowi autor dokładnie opisał poparcie intelektualistów, artystów, Żydów, z Włoch, Europy i USA, dla faszyzmu. W swej pracy autor zanegował jakąkolwiek odpowiedzialność faszyzmu za holocaust.

Goldberg pisząc o faszyzmie przybliżył czytelnikom życiorys Mussoliniego, uwypuklając jego lewicową tożsamość, katolicką krytykę faszyzmu, i fundament faszyzmu jakim była rewolucja francuska. W „Lewicowym faszyzmie” czytelnicy znajdą dokładny opis socjalistycznego i równościowego program faszystów, opis sukcesów społecznych i gospodarczych faszyzmu.

Niezwykle ciekawy w książce Jonaha Goldberga jest opis wspólnoty ideowej kontrkultury studenckiej lat 60 w USA, która stała się fundamentem rządzącej na zachodzie nowej lewicy, z faszyzmem i nazizmem.

Opisując rzeczywistość nazizmu autor „Lewicowego faszyzmu” przybliżył polskim czytelnikom lewicową tożsamość narodowego socjalizmu, odrzucenie przez nazistów wartości cywilizacji łacińskiej, nazistowską tożsamość - w jej aspekcie new age, ekologicznym, antychrześcijańskim i gejowskim. Budowę przez nazistów państwa opiekuńczego, dbającego o zdrowie obywateli, socjalne bezpieczeństwo robotników, ingerującego we wszystkie dziedziny życia.

W kolejnych rozdziałach autor pracy przybliżył kwestie amerykańskiej eugeniki, która stała się inspiracją dla eugenicznych zbrodni nazistów, i wspólne z lewicą poglądy nazistów na potrzebę budowy państwa opiekuńczego.

Tematem, który zdecydowanie dominuje, poruszonym na łamach książka „Lewicowy faszyzm” była faszyzacja życia publicznego w USA w XX wieku, wprowadzana w życie przez kolejnych wyznających progresizm prezydentów USA - Woodrow Wilsona, Roosevelta, Johna Fitzgeralda Kennedy, Lyndona Johnsona.

Jan Bodakowski
http://www.sklep.zysk.com.pl/product/image/5489/978-83-7785-276-7.jpg