Publikacje członków OŁ KSD

Krzysztof Nagrodzki – Dziennikarskie ( i nie tylko) peregrynacje

Peregrynacja to - jak wskazuje podręczny słownik synonimów – wędrówka, włóczęga, pielgrzymka, podróż.  A słownik języka polskiego podaje dwie definicje:
1. Pielgrzymka do miejsc świętych
2. Dłuższa podróż lub wędrówka

Zatem, jak się wydaje, to co chciałbym przekazać pod tym tytułem, mieści się również w ramach formalnych określeń. Dla jasności – rzecz dotyczy tylko jednej, ale jakże ważnego, budowanego od pewnego czasu, zwyczaju.
                                                                 *
Kilka lat temu w Łodzi - wszak Duch wieje kędy chce – narodził się pomysł, aby do stałych Jasnogórskich peregrynacji różnych stanów i zawodów dołączyć również ludzi mediów. Do Ojców Paulinów delegowaliśmy „specjalnego” wysłannika - ks. Romana Piwowarczyka. Pojechał- wrócił- zameldował: Załatwione!

To piękne, że Koleżanki i Koledzy nie tylko z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy ale i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z kol. Krzysztofem Skowrońskim, bez wahań, podjęli rzuconą myśl i w tym roku doszło do kolejnego – szóstego już – wspólnego potkanie modlitewnego w kaplicy Matki Boskiej na Jasnej Górze, oraz dysput dziennikarzy, publicystów w gościnnych salach. Myślę, że zawsze wracamy wzmocnieni świadomością braterstwa katolików i odświeżaniem pamięci, iż nie tylko dla bieżączki tu i teraz jesteśmy powołani…

Jasna Góra jest znanym na świecie sanktuarium, gdzie modlitwa Pod Twoja obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko… jest naturalnie składaną prośba pod konterfektem Panny Maryi – Królowej Polski.
                                                                 *
Teraz jednak chciałbym poszerzyć poprzedni projekt innym, mającym w zamiarze dalsze ubogacanie codziennej pamięci, jak wiele znaków już otrzymaliśmy: My - Naród, my - Polacy.

Dostawaliśmy je poprzez szczególnie wybranych do obrony wiary, kształtowania charterów oraz determinacji w nas – w ludziach tej ziemi.
Poprzez wybranych przez Boga naszych bliźnich.
                                                                  *
Czy w 2018 r. - wiek po wyjściu Polski ze 123-letniej niewoli - nie byłoby właściwe, aby kolejne spotkanie ludzi mediów zostało zorganizowane w stolicy, w Warszawie? Z modlitwą przy trumnie jednego z Patronów naszej Ojczyzny – św. Andrzeja Boboli.

W świątyni Sanktuarium Narodowego i parafii p.w. św. Andrzeja Boboli przy ulicy Rakowieckiej znajduje się, niezwykle zachowane, doczesne ciało Świętego. Człowieka, któremu i po fizycznej śmierci dane było niezwykłe krzepienie Braci pewnością wskrzeszenia Polski.

W następnych latach spotkania takie mogłyby odbywać się w innych miejscach ważnych dla naszych dziejów, dla historii wkraczania Nieba w rzeczywistość Rzeczpospolitej.

Z oczywistą obecnością naszych Hierarchów – w tym biskupa seniora Adama Lepy – z którego inicjatywy zrodziło się we wrześniu 1991 roku Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Składam ten kolejny pomysł na ręce zarządów stowarzyszeń dziennikarskich z sugestią, aby to była stała data: Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony w Polsce w trzecią niedzielę września.
Składam to w różne kompetentne dłonie.
Składam właśnie dzisiaj, na progu nowego, niepewnego, roku.
Składam z Wiarą i Nadzieją.
I modlitwą
                                                                   
Święty Andrzeju, Patronie trudnych czasów!
Ty krzepiłeś Polaków w czasach wszelkiego zagrożenia. Oddajemy się Tobie pod opiekę.
Pomagaj nam wytrwać pośród wszystkich doświadczeń osobistych i społecznych.
Wyjednaj nam łaskę Bożego pokoju i jedności, byśmy z rozwagą i ewangeliczną roztropnością umieli dostrzegać i oceniać sprawy własne i sprawy Narodu w świetle Ewangelii Chrystusa.
Uproś nam odwagę działania, byśmy nie trwali w bezradności wobec zła, które nie ustaje.
Niech nas dopełnia Boża radość, gdy zwyciężamy albo ponosimy porażki.
Święty Andrzeju Bobolo, oręduj za nami u Pana.

Oręduj, abyśmy niepodległość Ojczyzny i niepodległość nas samych potrafili dostrzec, docenić, uszanować, utrwalać i bronić! Abyśmy potrafili rozumieć sens rzeczywistości*

Amen.

* Zob. np. ks. Piotr Glas  – Dzisiaj trzeba wybrać. O potędze Maryi, walce duchowej i czasach ostatecznych rozmawia Tomasz Terlikowski (wyd. Esprit)